Є питання

Як у Дніпрі працює демократична школа нового типу «Твоя мрія»

Це нативний матеріал. 

Школа, про яку ми розповімо, відкрилася у Дніпрі в розпал повномасштабної війни. Першокласники там смажать на заняттях сирники, заробляють і витрачають «школки» та вивчають вікінгів. 

З чого ще складається навчання у новій демократичній школі «Твоя мрія»?

Ранкове коло

Окремий будинок з цокольним поверхом і закритою територією розташований на вулиці Єфремова у середмісті. На воротах – табличка «Освітній центр. Початкова школа «Твоя мрія»». Всередині – немає типової для шкіл коридорної системи, навпаки відкритий простір, з одного кабінету можна перейти в інший. Є великий хол, їдальня, камінна зала, клас, простір для досліджень і творчості, кімната з пуфами для відпочинку, у підвалі велике сховище, а на подвір’ї розташований дерев’яний ігровий майданчик. 

День у «Твоїй мрії» починається о 8:30 у холі, там учні разом з вчителькою збираються на ранкове коло. Всі сідають і за годинниковою стрілкою діляться одне з одним новинами. Діти розповідають про свої вихідні, діляться тим, що їх турбує або навпаки – тим, що піднімає настрій. Ідея в тому, щоб з дитинства навчити їх ділитися емоціями, говорити про них з однолітками і дорослими.

Як у Дніпрі працює демократична школа нового типу «Твоя мрія»
Джерело: демократична школа «Твоя мрія»

«Після кола діти починають навчальний процес більш спокійними, без зайвих емоцій. А вчителька, слухаючи їх, розуміє, кому впродовж дня потрібно приділити більше уваги, кого варто обійняти, кого – підбадьорити. Вона включається в емоційний стан класу», – розповідає Марія Колдомасова, директорка школи. Вона – психологиня і керівниця приватного дитсадка «Дитячий простір». Школа – це його логічне продовження. 

Сімейна студія 

Батьки дітей, які ходили в садочок «Дитячий простір» самі агітували його команду відкрити школу. Вони звикли до демократичного підходу у навчанні і хотіли продовжувати освіту своїх дітей у схожому за цінностями місці. Коли команда знайшла приміщення, батьки допомогли зробити у ньому ремонт, встановити на території дитячий майданчик. 

«Вони разом з нами створили цю школу, говорить Марія. І садочок, і школа формувалися з позиції сімейної студії, де батьки партнери дітей і викладачів. Коли батьки залучені до навчального процесу, вони більше розуміють потреби своїх дітей, а ми бачимо, в чому їм потрібна наша допомога і підтримка». 

Крім того, що у школі регулярно проходять спільні свята, ярмарки і майстер-класи, існують окремі батьківські дні, в які мами і татусі можуть прийти до дітей і провести урок на тему, в якій вони розбираються. Мама першокласниці Емілії Діна Китова разом з чоловіком розповідала дітям про вікінгів. 

Як у Дніпрі працює демократична школа нового типу «Твоя мрія»
Директорка Марія Колдомасова. Джерело: демократична школа «Твоя мрія»

«Мій чоловік цікавиться міфологією вікінгів з 15 років. Ми підготували урок. Коли розповідали дітям про Тора чи Локі, наприклад, вони підхоплювали і додавали подробиці, які знають. Коли я описувала і показувала, як робити паперові дракари (довгі кораблі вікінгів – прим. Авт.), вони, згадуючи свій нещодавний похід в історичний музей, порівнювали їх з нашими човнами-чайками», – говорить Діна. 

За її словами, залучення батьків до навчального процесу відбувається виключно за бажанням, і це допомагає всім стати командою, в якій кожен підтримує одне одного. А ще, коли хтось з рідних дитини веде урок, вона дуже пишається своєю сімʼєю і так самостверджується. 

Сирники на обід 

У «Твоїй мрії» навчаються першокласники з різних родин: в кожній свої правила, своя віра. Проте у школі акцентують увагу на взаємоповазі, толерантності і прийнятті. Крім цього, дітям пояснюють, що треба орієнтуватися на те, що цікаво їм, тобто змалечку визначати свої потреби і прислухатися до них, а не до потреб дорослих. 

Як визначити потреби у шість-сім років? Один зі способів – майстер-класи, які щовечора проводять у школі: можна піти на танці, позайматися спортом, приготувати щось, поговорити англійською на розмовному клубі, побути акторами під час театрального майстер-класу. Такий великий вибір допомагає дітям визначитись з хобі, зрозуміти, що їм цікаво. Більше того – якщо вони вивчили, скажімо, новий танець, вони можуть провести власний майстер-клас для всіх інших, включаючи вчительку. 

Як у Дніпрі працює демократична школа нового типу «Твоя мрія»
Джерело: демократична школа «Твоя мрія»

«Вони мають розуміти, що всі їхні вміння можна застосувати у житті і завдяки цьому реалізуватися», пояснює Марія. Вона додає, що діти навчаються по програмі Нової української школи, в якій практичні навички також важливіші за теорію. Щоб закріпити знання з математики, скажімо, вчителька «Твоєї мрії» придумала квест, в межах якого діти спочатку розв’язували приклади, потім визначали, скільки яких інгредієнтів їм потрібно, щоб посмажити сирники, готували необхідну кількість яєць, борошна, сиру, читали рецепт і готували на кухні свої сирні «кульки». 

«Потім кожен з’їв свої сирники на обід, – говорить Марія Колдомасова. – Завдяки цьому досвіду діти зрозуміли, що математика їм потрібна не для вступу у вищий навчальний заклад через 10 років і не для майбутньої спеціальності, а тут і зараз, для того, щоб вийшли смачні сирники». 

Підписані правила 

Правила поведінки у школі теж писали самі першокласники. 

«Ми пропонували, діти голосували, розповідає Марія. П’ять основних правил сформували, діти поставили під ними відбиток пальця у фарбі, це означає, що ми їх затвердили. Після Нового року вони доповнили правила і підписали їх вже своїм ім’ям та прізвищем, бо навчились писати».

Як у Дніпрі працює демократична школа нового типу «Твоя мрія»
Джерело: демократична школа «Твоя мрія»

Марія розповідає, що обговорення правил виглядало як жвава дискусія, яка є основою будь-якого демократичного суспільства. Тепер діти слідкують і за собою, і за тим, хто порушив правила, а хто дотримується їх. 

Так само голосували учні і за назву шкільної валюти. Її створення – поширена практика у демократичних школах. 

«У нас це «школки», – пояснює Марія. – Заробляти їх можна по-різному: наприклад, допомогти вчителю підготувати заняття, самому провести майстер-клас, прибрати у класі. Витрачати «школки» можна на ярмарках, купуючи поробки або смаколики. Це дає дітям розуміння, що вони можуть заробити гроші і витратити їх на себе. 

Загалом у демократичній школі всі учні вчаться брати відповідальність, бачити звʼязки між прийнятими рішеннями і наслідками та головне – чути інших і зважати на їхню думку. 

Як у Дніпрі працює демократична школа нового типу «Твоя мрія»
Джерело: демократична школа «Твоя мрія»

«Сьогодні у нас тільки початкова школа повного дня з 8:30 до 18:30, але ми плануємо запустити і середню. Зараз пропонуємо дошкільну підготовку у маленьких групах. Наступного року набираємо новий перший клас», – ділиться планами Марія.

До речі, команда школи має ще одну амбітну ідею – поширити свій досвід партнерства між дітьми і батьками на все місто – запустити великий батьківський клуб. За планом, в його межах проходитимуть тематичні зустрічі. Батьки з різних шкіл ділитимуться досвідом, емоціями та очікуваннями, а експерти з боку «Твоєї мрії» даватимуть поради і допомагатимуть у розв’язанні актуальних для батьків питань. 

Слідкувати за новинами демократичної школи можна на її сайті та у соцмережах.

Як у Дніпрі працює демократична школа нового типу «Твоя мрія»
Джерело: демократична школа «Твоя мрія»
Завантажити ще...