Є питання

«Макбет»: Чому Драміком запросив режисера, якого звинувачували в харассменті?

29-30 березня у Драмікомі премʼєра – «Макбет», феміністичний детектив литовського режисера Лінаса Зайкаускаса, про який ми розповідали тут. Виявилось, що імʼя режисера кілька разів фігурувало у центрі репутаційних скандалів у різних країнах. У профільних театральних фейсбук-спільнотах почали зʼявлятись дискусії про толерування насильства та питання до  Дніпровського театру драми і комедії. Ми вирішили розібратись в ситуації. 

Бекграунд 

Лінас Зайкаускас – режисер з Литви, який має орден за внесок у розвиток культури своєї країни. Він ставив вистави у Польщі, Росії, Грузії, Канаді, Великій Британії, Південній Кореї, Болгарії, у кількох українських театрах та в інших країнах. На сайті Одеського театру Опери та Балету вистави Зайкаускаса описують як емоційні, експресивні і глибоко психологічні. 

У 2016 році режисер потрапив у перший публічний скандал у Литві. Акторка театру ім. Й. Мільтініса в Паневежисі Інґа Мешкаускайте звинуватила Зайкаускаса у сексуальних домаганнях, розповіла, що він створював на репетиціях атмосферу тиску і використовував службове становище, щоб створити ситуацію залежності. У 2017 році режисера визнали винним і призначили йому обмеження волі на 40 днів і штраф у розмірі 3000 євро. За рік, у 2018-му, Апеляційний суд виправдав його, визнавши, що не вистачає доказів і що поведінка Зайкаускаса не має визначених ознак кримінального правопорушення.

 

«Макбет»: Чому Драміком запросив режисера, якого звинувачували в харассменті?
Лінас Зайкаускас. Джерело: Драміком

У 2021 році Зайкаускас почав працювати у Молдові. Через якийсь час акторка, імʼя та місце роботи якої не розкривається у медіа задля її безпеки (у деяких джерелах вказують, що вона працювала у Бєльцькому театрі), публічно заявила про психологічний тиск, натяки на «особливі» стосунки, неприйнятну поведінку і примус з боку Лінаса. Детально про цю історію розповідає Europa Liberă. У статті дівчина описує, як відбувались її індивідуальні репетиції з режисером. Офіційну заяву в поліцію акторка не подала, і справа не дійшла до суду. Сам Зайкаускас, відповідаючи журналістам, сказав, що звинувачення можуть бути спробою акторок помститися за те, що вони не отримали ролі у деяких виставах. 

Лінаса часто згадували у соцмережах в контексті руху #MeToo. 

Серед коментарів у литовських, молдавських і українських театральних фейсбук-групах є різні: хтось пише про напружену атмосферу на репетиціях і постійні емоційні маніпуляції, хтось – про принизливий тон, хтось – про високий професіоналізм і жорсткість, яка потрібна на репетиціях у творчих авторських виставах.

«Макбет»: Чому Драміком запросив режисера, якого звинувачували в харассменті?
Джерело: Драміком

Загалом режисерський підхід Лінаса межував із тиском на акторів, саме за це його найчастіше критикували. 

Розвиток Драмікому 

Антон Меженін, головний режисер Театру драми і комедії у Дніпрі, впродовж шести-семи років знайомий із литовським режисером. 

Він розповідає, що Лінас Зайкаускас поставив понад 150 вистав, очолював міжнародні фестивалі і працював у театрах майже по всій Європі. 

«Як керівнику регіонального театру, мені цікаво його розвивати, запрошувати європейських режисерів, показувати глядачам іншу школу», – говорить Антон. За його словами, Драміком вів перемовини з багатьма режисерами з Європи, проте вони бояться їхати в Україну. Лінас зміг зробити виставу у Дніпрі, оскільки зараз, як розповідає Меженін, працює в Одеському театрі Опери та Балету. Це дало йому можливість поєднати кілька проєктів.

«Макбет»: Чому Драміком запросив режисера, якого звинувачували в харассменті?
Антон Меженін. Джерело: Вікіпедія

«Стовідсотково Лінас – це людина, яка розвинула наш колектив. Подібної на «Макбет»  вистави не існує в Україні. На прем’єру до нас приїдуть театральні критики з різних міст, які дадуть постановці фахову оцінку», – говорить Антон Меженін.

Директор Драмікому Сергій Мазаний розповідає, що перш ніж запросити Лінаса Зайкаускаса до роботи, у театрі перевірили, чи є пов’язані з ним відкриті кримінальні справи і скандали в Україні, отримали виправдувальний вирок. Крім цього, поговорили зі знайомими акторками у Сумах та Кам’янському, які працювали з режисером, аби дізнатись відгуки про нього. 

«Акторка, яка грала головну роль в «Украденому щасті» і директорка Театру ім. Лесі Українки, де працював Лінас, сказали, що це гідний режисер високої кваліфікації, – говорить Меженін. – У Сумах Зайкаускас взагалі поставив моновиставу-серіал з однією акторкою Дарією Маригіною, яка залишилась задоволена спільною роботою». 

Директор Драмікому, говорячи про наших акторок, які задіяні у «Макбеті», пояснює, що якби хоча б хтось із них сказав керівництву про мінімальний дискомфорт, співпраця одразу б припинилась. Нагадаємо, що всі головні ролі у новій виставі грають жінки.

«Макбет»: Чому Драміком запросив режисера, якого звинувачували в харассменті?
«Макбет». Джерело: Драміком

Критичне мислення

«Я хочу, щоб в колективі панувала нормальна робоча атмосфера. І я перший, хто не зацікавлений в харассменті, аб’юзі та булінгу в стінах театру. Проте ми маємо критично мислити. Вивчивши юридичну базу режисера і відгуки про нього в Україні, ми запросили його до роботи. Ми не прокурори і не знаємо, чи була там якась історія… Проте навіть якщо так, хіба для людини після цього має бути закрите життя?», – питає Сергій Мазаний. 

«Все, що відбувається між людьми не за згодою для мене неприпустимо, – говорить Антон Меженін. – Про це обов’язково треба сигналізувати». Сергій продовжує, що важливо також вмикати критичне мислення і розбиратись в кожній окремій ситуації, «аби не стригти всіх під один гребінець». 

Загалом директор і головний режисер Драмікому дійшли згоди у тому, що в роботі не має бути місця ні сексуальному, ні моральному, ні фізичному насиллю. На їхню думку, сьогодні наше суспільство живе в умовах сильного нервового навантаження, тому всі мають бути уважними до стану колег: тримати себе в руках і ні на кого не тиснути, водночас із розумінням приймати зауваження, не сприймати їх як образу чи звинувачення.

«Макбет»: Чому Драміком запросив режисера, якого звинувачували в харассменті?
Сергій Мазаний. Джерело: Драміком

У Драмікомі вже пройшов передпоказ «Макбету». Вистава триває три години, більшість глядачів визнали, що це щось зовсім нове для Дніпра. Водночас, хтось – у захваті, а комусь постановка здалась складною і затягнутою. 

29-30 березня у театрі прем’єра.

Завантажити ще...