Є питання
Що корисного підприємці Дніпра роблять для розвитку міста та його жителів?
13.03.2025
Місто річкаОкрім, звісно, сплати податків.
Дніпро – це не просто вулиці, архітектура та найдовша набережна в Європі. Передусім – це люди, які власними ідеями та зусиллями рухають місто вперед. У 2024 році Дніпро увійшов до ТОП 10 осередків країни за кількістю нових бізнесів. Були зареєстровані понад 12 тисяч ФОП, найбільше – у сфері торгівлі, послуг та ІТ. До підприємництва активно долучилися жінки, ветерани та переселенці. Про це свідчить статистика за період з січня 2023 року по січень 2024 року від YouControl.
Завдяки ініціативам бізнесменів у Дніпрі з’являються сучасні простори, якісні медичні послуги та покращується освіта. У цьому тексті поговоримо більше про те, як підприємці змінюють наше місто.
Медицина у розвитку міста
Мережа медичних центрів «Garvis – Твоя територія здоров’я» не лише надає медичні послуги, а й намагається змінити культуру здоров’я в Дніпрі. Один із напрямів роботи – освітні уроки для школярів. Лікарі, психологи та реабілітологи центру регулярно відвідують 10 шкіл міста, де навчають дітей правильно доглядати за собою: як правильно сидіти, чистити зуби, мити руки.
«Ми домовились з директорами шкіл, туди періодичного приходять наші фахівці – сімейні лікарі, психологи, реабілітологи, і навчають дітей, до прикладу, як мити руки, чистити зуби, правильно сидіти. Пояснюємо, що буває, коли дитина неправильно сидить. І це настільки для школярів цікаво, щоб ми б масштабували цей процес, втім поки що не маємо достатньо ресурсів для цього», – говорить Віталій Березницький, керівник та партнер «Garvis – Твоя територія здоров’я», член правління Асоціації приватних медичних закладів України.

Зараз мережа налічує вісім медичних центрів у Дніпрі, три з яких відкрили торік. У планах – розширення до 20-25 центрів, заснування нових діагностичних та реабілітаційних установ, а також, можливо, будинку для людей похилого віку.
«Ми прагнемо змінити культуру ставлення людей до власного здоров’я. Рання діагностика має стати нормою. Для цього ми інтегруємо її як на рівні сімейної медицини, так і через діагностичні центри», – розповідає Віталій Березницький.
У центрах є змога підписати декларацію з сімейним лікарем – це можливість отримувати медичну допомогу в межах державної програми. І вже понад 40 тисяч пацієнтів скористалися нею в мережі «Garvis».

«Наша мета – за наступні 10 років поліпшити якість життя мешканців Дніпра та тривалість їхнього життя з 73-х до 77 років», – ділиться Віталій Березницький.
Ще один важливий напрям – підтримка військових. З 2014 року компанія щомісяця перераховує 1,5 % зарплат працівників на допомогу ЗСУ, а з 2022 року надає безкоштовне лікування для поранених бійців. Загалом на ці потреби вже спрямували понад 42 мільйони гривень.
«У нас вже є тут черга (З тих, хто потребує безкоштовного лікування – Прим. Авт.). Такі безоплатні послуги виходять для компанії десь на 700-800 тис. грн у місяць», – Віталій Березницький.

Об’єднання для людей, яким цікаве планетарне мислення
Оновлений планетарій у Дніпрі з’явився завдяки підтримці підприємців. Сучасний науково-освітній центр створили в результаті капітального ремонту міського планетарію (створеного у 1968 році – Прим. Авт.). До реконструкції будівля та обладнання були у незадовільному стані. Але завдяки підтримці Аерокосмічного музейного центру та Асоціації Ноосфера (вона об’єднує науковців, дослідників, підприємців та волонтерів для того, щоб впроваджувати науку та технології у глобальне бізнес середовище – Прим. Авт.) це змінилось.

Нині – це не просто місце для популяризації науки, а сучасний простір з інтерактивними експозиціями, які присвячені космічним досягненням українців. Заклад оснащений інформаційними конструкціями, інтерактивними панелями та зонами VR – це дозволяє відвідувачам досліджувати космос у новому форматі та популяризувати науку серед дніпровської молоді. Наш планетарій – найкращий в Україні.
Окрім цього, у Noosphere підключились до реконструкції парку Гагаріна біля ДНУ. Територія через брак фінансування довгий час була занедбана. У зеленій зоні оновили пішохідні доріжки, встановили лавки та урни, провели освітлення, а також забезпечили зону безкоштовним Wi-Fi.

Для власників смартфонів студенти Noosphere Engineering School створили доповнену реальність, з якою можна взаємодіяти – треба просто відсканувати наліпки, які розташовані на доріжках та лавках.
Подвійний диплом та підготовка сіті-менеджерів
Студенти університету імені Альфреда Нобеля з 2016 року можуть навчатися англійською мовою та отримувати подвійний диплом. Все завдяки співпраці з уельським вишем Trinity Saint David, розповідає ректор та керівник навчального закладу Сергій Холод.
«Це можливість для студентів єдиного університету в Центрально-Східній Європі, який має подібну програму подвійного диплома».
У 2023 році партнером університету став ще один британський заклад – Coventry University. Це був старт для магістерської програми «Сіті-менеджмент» – першої програми в Україні для підготовки фахівців, які розвиватимуть міста за сучасними стандартами урбаністики.

«Це не просто навчання – це інвестиція в майбутнє України. Ми виховуємо лідерів, які не лише займатимуться відновленням, а й будуватимуть міста майбутнього», – зазначає ректор вишу.
Фахівці, яких підготували в межах цієї програми, зможуть зробити свій внесок і в розвиток нашого міста.
Окрім освіти, університет активно працює у сфері реабілітації. З 2024 року він став координатором міжнародного проєкту у цій галузі, організував 12 стажувань до Франції. Досвід, який отримують студенти за кордоном, ляже в концепцію нової клініки ментального та психічного здоров’я при університеті, де безкоштовно допомагатимуть тим, хто цього потребує.

Серед викликів університету – демографічний спад через війну, адже чимало потенційних абітурієнтів виїхали за кордон або мобілізувалися до ЗСУ, та конкуренція з державними вишами. Водночас університет адаптує навчальний процес для ветеранів та людей з інвалідністю: у корпусах встановлюють підіймачі, переобладнують санітарні кімнати для інклюзивного доступу.
Розвиток інженерної та технічної освіти
Інтерпайп розвиває у Дніпрі технічну освіту, яка охоплює міські школи, ПТУ та ВНЗ. У НТУ «Дніпровська політехніка» відкрили дві лабораторії мехатроніки (Сучасна технічна дисципліна для роботи з автоматизованим обладнанням і роботами – Прим. Авт.), де студенти та школярі можуть здобувати практичні навички з гідравліки, електротехніки, програмування та робототехніки. З 2018 року Інтерпайп є національним співорганізатором та партнером всеукраїнських змагань WorldSkills Ukraine з мехатроніки.

Ще дві лабораторії у 2021 році з’явилися вже на рівні міських шкіл. Першим навчальним закладом, який отримав повністю модернізований кабінет праці – стала школи № 69. Тут компанія зробила ремонт та обладнала кабінет сучасними верстатами. Додатково Інтерпайп проводить конкурси технічної творчості – «Досліди це негайно!» і STEM-проєкт «Техно-girls рулять», які популяризують науку серед дітей та підлітків.
Також нині, в умовах повномасштабної війни, Інтерпайп створив повноцінну патронатну службу, яка підтримує мобілізованих працівників екіпіруванням та медичним супроводом на фронті та після повернення. А наприкінці 2024 року підприємство запустило серію заходів у форматі родинних зустрічей з психологічною підтримкою. Щотижневі івенти включають активний відпочинок на природі, спортивні події, майстер-класи, екскурсії та культурні заходи. Участь безкоштовна, а ветерани можуть запрошувати своїх рідних.

Будівництво майбутнього у Дніпрі
У 2021 році в Обухівці з’явився унікальний храм на честь Хреста Господнього, збудований із залізобетонних конструкцій Балівського заводу. Він поєднує в собі різні архітектурні рішення: п’ять куполів у формі квітки, дзвіниця, оздоблена бірюзовими дзеркалами. Для зведення храму використовували кримський туф – матеріал, з якого побудований Собор Паризької Богоматері у Франції. У 2024 році Конфедерація будівельників України відзначила цей храм престижною премією IBULD у номінації «Синергія епох».
Одним з ініаторів його зведення став Віктор Шинкевич – засновник групи компаній «БАЛІВКА», підприємець, який понад 20 років займається будівництвом.
Компанія зводить житлові комплекси у Дніпрі. У 2012 році спільно з обладміністрацією передали квартири спортсменкам жіночої збірної України з академічного веслування після їхньої перемоги на Олімпійських іграх, а у 2015 році – житло ветерану АТО Сергію Товстику.
З початком повномасштабної війни компанія бере активну участь у відбудові регіону: реалізує інфраструктурні проєкти, зводить укриття, мости. З 2014 група підприємств, власником яких є Віктор Шинкевич, зокрема, фінансує ремонт техніки, виробництво фортифікаційних споруд, забезпечує дронами та обладнанням, ремонтує військові палати:
- Виготовили 35 комплектів фортифікацій для проекту «Стіна»;
- Передали автобус КАВЗ для ЗСУ;
- Відремонтували палату у військовому шпиталі Дніпра;
- Перерахування 200 000 грн на дрони;
- Передали допомоги на 4,3 млн грн для зміцнення оборони;
- Профінансували 1 млн грн на облаштування сховища для ППО у Дніпропетровській області.

Після початку повномасштабного вторгнення підприємство активно допомагає переселенцям. Лише з березня по липень 2022 року компанія надала житло для 324 ВПО.
У 2023 році одну з квартир у ЖК компанії передали родині, яка втекла з Донецька до Дніпра та шукала безпечне місце для життя. А після трагедії 14 січня 2023 року, коли однією з жертв на Перемозі стала лікарка-волонтерка Ольга Усачова, квартиру подарували її 9-річному синові Зореславу.
Віктор Шинкевич наголошує на важливості національної культури та патріотичного виховання. Саме тому новий ЖК на вулиці Широкій назвали на честь Олеся Гончара. У 2025 році до дня його народження запустять конкурс «Україно, твій день гряде!» для молодих авторів, студентів і журналістів.
Цей матеріали не є рекламним або нативним. Наше медіа не отримувало фінансової винагороди чи якесь інше заохочення за його публікацію. Ми поділяємо інтереси компаній. Цей текст підготовлено в межах нашої співпраці, що ґрунтується на єдності цінностей, спільному прагненні висвітлювати значущі питання для суспільства та бажанні поширювати різних досвід та корисну практику підприємств Дніпра.