Є питання
Еспресо за 70 грн: чому дорожчає кава та за скільки її готові купувати дніпряни?
14.01.2025
Місто річкаЗа даними сервісу моніторингу «Опендатабот», індекс еспресо піднявся в 1,7 рази від початку повномасштабного вторгнення. В середньому торік за горнятко кави ми платили 31 гривню. Це на 11% вище, ніж у 2023 році. Дніпровщина потрапили до десятки лідерів з вартості одного напою. У нас він коштує майже 36 гривень.
Чи не відмовляються дніпряни від кавових напоїв через ріст ціни та від чого залежить вартість ароматного напою? Журналістка «Міста і річка» з цими питаннями обійшла кілька закладів у середмісті Дніпра.
Pin Cup
За адресою Старокозацька, 58 розташований кавовий кіоск блакитного кольору «Pin Cup». Це місце для швидкої кави, її переважно купують люди, які працюють поруч, або перехожі. У меню пропонують різні види напоїв та чаю. Найдешевша позиція – еспресо за 25 грн. Найдорожчі – раф та флет-вайт, за горнятко доведеться віддати 45 гривень. З додатків до кави пропонують сиропи за 8 грн та рослинне молоко – 15 грн.
За адресою Старокозацька, 58 розташований кавовий кіоск блакитного кольору «Pin Cup». Це місце для швидкої кави, її переважно купують люди, які працюють поруч, або перехожі. У меню пропонують різні види напоїв та чаю. Найдешевша позиція – еспресо за 25 грн. Найдорожчі – раф та флет-вайт, за горнятко доведеться віддати 45 гривень. З додатків до кави пропонують сиропи за 8 грн та рослинне молоко – 15 грн.
Бариста Анна говорить, що за останні два роки ціни на напої змінювали лише одного разу, але клієнтів не втратили. «Наша аудиторія – це переважно постійні клієнти, які залишаються з нами навіть після підвищення цін», – пояснює бариста «Pin Cup».
Найчастіше тут беруть американо з молоком за 30 грн. Анна додає, що на напоях дніпряни не економлять: замовляють дорожчі позиції або додають сиропи чи рослинне молоко.
«Просто кава»
Поряд з кіоском «Pin Cup» у будівлі регіонального центру з фізичної культури і спорту працює ще одна кав’ярня. Найдешевше тут еспресо за 25 гривень, найдорожчий флет-вайт – за 50.
За словами баристи, ціни у 2024 році зросли на 5 грн, адже кавові зерна та молоко подорожчали на 30-40%. Попри зростання вартості, продовжують співпрацю з постійними постачальниками та обсяги закупівель не змінюють. Для роботи все беруть оптом.
«Цікава кава»
Про ріст цін на зерна та молоко говорять і у «Цікавій каві». І додають про вплив вартості на електроенергію в Україні. Заклад позиціонує себе як сімейний кавовий бізнес, що працює з 2013 року. Тут не лише готують напої, а також забезпечують спеціалізованою технікою та фермерською кавою офіси Дніпра. «Цікава кава» – це так звана кав’ярня третьої хвилі, тому тут взагалі не використовують сиропи.
«Ми цінуємо смак кави й дескриптори (Дескриптор – спеціалізована одиниця, яка описує смакові або ароматичні особливості напою – Прим. Авт.), що розкриваються в процесі приготування кави, тому вважаємо недоречним використання сиропів. У нас є варіації напоїв на рослинному та безлактозному молоці», – пояснює бариста Владислав.
Ціни на каву тут стартують від 70 гривень. Самі стільки потрібно заплатити за горнятко еспресо. Лате ж вартуватиме 90 грн, а капучіно – 85. У закладі намагаються піднімати ціни по мінімуму, проте з початку повномасштабного на основні позиції вони зросли в середньому до 20 гривень.
«Кавова індустрія зараз переживає важкі часи через те, що на багатьох фермах відбуваються посухи, десь навпаки – наводнення. Звичайно, наші гості й постійні клієнти були збентежені подорожчанням кави, але більшість поставились з розумінням й продовжують купувати зерно та напої саме у нас, оскільки цінують якість обсмажки», – говорить бариста Владислав.
Від початку повномасштабного вторгнення прибуток від продажу зерна, сервісу й утримання кав’ярні скоротився на 70 %. Також команді довелось витратитись на купівлю генератора та його обслуговування. Через це були вимушені тимчасово оптимізувати обсяги закупівель, аби зберегти якість продукції. Попри виклики з якими довелося стикнутися, заклад продовжив працювати завдяки підтримці постійних клієнтів.
Інші кав’ярні третьої хвилі
У таких закладах, як Have Coffee, White coffeebar, High Hill, Eight coffeebar, ціни в середньому такі:
Еспресо ≈ 70-75 грн
Капучино ≈ 80-85 грн
Лате ≈ 85-90 грн
Фільтр кава ≈ 70-80 грн
Бариста, який працював в кількох закладах, говорить, що, за його спостережнями, приблизно раз на пів року ціна на каву зростає на 5 гривень.
«Дивлячись на старі фото меню з інших кав’ярень, часом важко повірити, що кава колись коштувала саме стільки. Зараз же підвищення цін здається непомітним, але воно є. Це здебільшого пов’язано з подорожчанням складників: молока, вершків, зерна. Також через ріст вартості на комунальні платежі», – говорить бариста.
Більшість гостей зазвичай не реагує на підняття цін, додає бариста, адже – або вони все і так розуміють, або це їх не сильно турбує. Цінами на складники керують постачальники. Але їх не змінюють принципово.
«Нам подобається стабільна якість, нас влаштовує ціна і головне – наша кава подобається гостям. З моїх спостережень, якщо людина хоче капучино, то вона його вип’є. Навіть студенти не відмовляють собі у лате на рослинному молоці», – підсумовує бариста.
Мережа «Франсуа»
У Дніпрі є 19 закладів всеукраїнської мережі. Вони працюють переважно у форматі street-food. Ціни менші, ніж у дніпровських закладів. Еспресо – 23 грн (32 – велике горнятко), капучіно – 34 (і 56 – велика порція). Випити каву зранку тут дешевше, бо діють знижки. Еспресо та американо вартуватиме 15 грн, а лате і капучино – 20.
Бренд-бариста мережі кав’ярень Денис говорить, що ріст цін так чи інакше почався разом з повномасштабною війною. Причини різні: врожайність, заробіток працівників, логістика.
«Скоріше за все ціни на каву зростають через збільшення заробітку фермерів. Адже вони (фермери – Прим. Авт.) у цьому ланцюжку отримували найменше коштів. Ймовірно були такі розмови, що варто знищувати кавові плантації та засаджувати те, що принесе більше заробітку. Тому у всьому світі зростають ціни на каву, адже підіймають зарплати фермерам, щоб вони продовжували займатися цим ремеслом», – говорить бренд-бариста Денис.
Він додає, що зараз відвідувачі мережі замість капучино частіше обирають американо з молоком.
«Це говорить про те, що потроху люди починають економити. Але їх можна зрозуміти, у них менше залишається «вільних» коштів. Не скажу, щоб продажі сильно падали, адже кава в будь-якому разі залишається звичкою».
Індекс Еспресо України 2024 представляють українська компанія з автоматизації ресторанів Poster POS разом з Опендатаботом. Нині Дніпровщина, за даними дослідження, серед дев’яти областей, де середня вартість еспресо залишається на рівні близько 35 грн. Регіон поступається Київщині, Одещині та Волинській області, де середня ціна перевищує 39 грн. Найдешевшу каву в Україні можна купити на Хмельниччині та на Сумщині – близько 28 грн за горнятко.
Для порівняння: у 2016 році середня ціна еспресо в Україні становила близько 13-15 грн, а стрибок вартості розпочався влітку 2022-го.