Є питання

Чому у середмісті Дніпра так часто провалюється асфальт?

У раптові ями потрапляють автівки мешканців та навіть комунальників. Провалля пошкоджують труби, тому люди залишаються без води. 

Цьогоріч асфальт у середмісті провалювся у квітні, липні, серпні, вересні… Ями виникають раптово, ще тільки-но асфальтом чи бруківкою їздили автівки як за мить там вже глибоке провалля. «Відкривався портал у потойбічний світ», жартують містяни. 

У чому причина такого явища? Журналісти «Міста і річки» поспілкувались з комунальниками та науковцями. 

Хроніка провалів

2020-2021 роки

Якщо відкрити новини про обвали дорожнього покриття у середмісті Дніпра з 2020-го року, то можна виокремити ділянки, де це трапляється частіше. 

Так, чотири роки тому у березні асфальт провалився на вулиці Старокозацькій – між Андрія Фабра та Воскресенською.

Чому у середмісті Дніпра так часто провалюється асфальт?
Фото: «Наше місто»

А за рік у червні яма утворилася на перетині вулиць Старокозацької і Грушевського. Тоді містом прокотилася сильна злива. Як пояснили комунальники, через аномальні опади просів ґрунт, під асфальтом утворилися пустоти. Полотно не витримало навантажень та обвалилося. Дніпроводоканал аварійно засипав яму піском з щебнем, зверху наклали шар асфальту. 

Чому у середмісті Дніпра так часто провалюється асфальт?
Фото: «Наше місто»

Через місяць після обвалу на Старокозацькій схожий стався в районі Катеринославського (нині Кельнського – Прим. Авт.) бульвару. Через прорив труби почало заливати тротуар та проспект водою з каналізації. Дорогу переходила дівчина. Вона хотіла перестрибнути велику калюжу, але провалилася під землю разом із тротуарною плиткою. На місці вже були комунальники, які й дістали дівчину з ями. Як стало відомо, місце аварії не встигли огородити. 

Коли прорив ліквідували, з’ясувалось, що вода з труби розмила ґрунт під тротуаром.

Чому у середмісті Дніпра так часто провалюється асфальт?
Фото: Інформатор

2022-2024 роки

У грудні 2021-го року страждав район біля проспекту Олександра Поля. За тиждень під асфальт пішло п’ять автівок. Чотири машини – на вулиці Подолинського, яка примикає до проспекту, і ще одна – на Яворницького. Цілий комунальний сміттєвоз пішов під землю. Його водій Анатолій Драчун у коментарі місцевим ЗМІ згадував: приїхав забирати сміття за адресою проспект Поля, 40. Передня частина вантажівки проїхала нормально, але заднім правим колесом вона провалилася у яму, якої не було тут ще кілька секунд назад.

Кількома днями раніше на цій ділянці комунальники усували прорив труби і засипали місце аварії шлаком. А у Дніпроводоканалі претензії висловили до самого водія. Мовляв, бачив, куди їхав, ще й огорожу аварійну зачепив. Чим закінчилася та історія дворічної давнини – нині невідомо.

Одним тижнем раніше міняли труби і на вулиці Подолинського, що поруч з проспектом. Там теж зворотний бік дорожного полотна побачили два сміттєвоза, мікроавтобус та легковик, що стояв на парковці. Його власник Дмитро розповідає: саме збирався їхати у справах, коли побачив, що переднє праве колесо машини у ямі, якої ввечері ще не було. 

«Я тоді взяв до рук шматок того асфальту і здивувався, що він був м’який, наче пластилін. Як він міг витримати машину, яка важить пів тонни? Звичайно, першим ділом я подзвонив на роботу, відпросився, щоб поїхати на СТО. На щастя, обійшлося лише подряпинами на бампері. Тому я просто віддав близько трьох тисяч гривень за полірування. Мені казали, що можна спробувати вибити компенсацію з міста, але я вирішив поберегти час і власні нерви», згадує чоловік. 

Дмитро перевірив ходову та зафарбував передній бампер від подряпин. 

У червні 2023-го великий провал стався на головному проспекті Дніпра Яворницького.

Чому у середмісті Дніпра так часто провалюється асфальт?
Фото: «Наше місто»

 Тоді під легковою автівкою провалилася бруківка. Комунальники оглянули місце обвалу, засипали яму піском, щебнем та уклали бруківку наново. 

У 2024 році місто теж потерпає від раптових провалів. На цей раз ями почали утворюватися на вулиці Харківській. У вересні через пошкодження водопроводу там з’явилась прірва.

Чому у середмісті Дніпра так часто провалюється асфальт?
Фото: 24 канал

Кілька будинків опинились без води, а водії стояли в заторах.  Аварійні бригади змогли відновити подачу води до квартир того ж вечора і засипали яму піском зі щебнем. 

Та через чотири дні, коли настав час стелити асфальт, вантажівка, яка привезла суміш, сама пішла під землю.

Чому у середмісті Дніпра так часто провалюється асфальт?
Фото: тг-канал Труха

Проблема у ґрунті чи асфальті? 

Дніпро стоїть на ґрунтах двох типів – просадних та непросадних, говорить керівник науково-виробничого підприємства, інженер-геолог Олександр Ревенко. Непросадні пролягають на ділянці від нинішньої Слов’янки приблизно до вулиці Барикадної. Решта середмістя стоїть на першому типі. 

«Просадні ґрунти складаються з пилу та глини, після потрапляння до них води стають важчими, від власної ваги просідають. Відповідно, якщо такий ґрунт зверху заасфальтований, то під покриттям буде порожнеча, і від ваги автомобіля, а інколи навіть від людини, асфальт може провалитися», говорить геолог.   

Ґрунт може просідати від сильних злив чи якщо десь в порожнині протікає труба. Але, звісно, не потрібно викреслювати з цієї ланки і якість асфальту, який вкладають на місці провалів. 

«Яке в ньому співвідношення бітуму, піску та щебню. В ідеалі, щоб уникати подібних інцидентів, у середмісті Дніпра потрібно замінити всі водопроводи. Але це нереально, бо коштує надто дорого і у воєнний час ніхто робити подібні роботи не наважиться», наголосив Олександр Ревенко.

Чому у середмісті Дніпра так часто провалюється асфальт?
Фото: Інформатор

Щоб зробити остаточний висновок по точних причинах, потрібно розглядати кожен випадок окремо – додає в. о. завідуючого кафедри автомобільних доріг та аеродромів ПДАБА Євген Ландо. 

«З наукової точки зору цим питанням, на жаль, ніхто не займався. Щоб зробити загальний висновок, треба розглядати провал на кожній окремій вулиці. Ми з колегами наразі думаємо, що основна причина – старі каналізаційні комунікації. Звичайно, причиною можуть бути і підземні річки, неправильний розподіл руху центральною частиною міста, до якості самого асфальту теж можуть виникати питання. Ця проблема потребує детального вивчення, навіть якщо місто вирішить щось капітально робити з цими провалами». 

У чому причина провалів: відповідь комунальників

За словами Сергія Ченчевича, начальника інспекції по контролю ремонтних робіт Дніпроводоканалу, асфальт у середмісті провалюється через старі підземні труби. Це комунікації ще 1905-1915-х років. Частково цих труб навіть немає на мапах міста.

Чому у середмісті Дніпра так часто провалюється асфальт?
Сергій Ченчевич. Фото: міськрада Дніпра

«Вони працюють, люди отримують воду в квартири та будинки. Але метал цих труб старий, ясна річ, що вічно не проживе, каже Сергій Ченчевич. Наразі ми робимо лише поточний ремонт. Виконуємо його двома методами: або вириваємо яму на місці прориву, латаємо труби, або усуваємо наслідки поривів без розкриття методом горизонтального буріння, щоб замінити трубу і уникнути перекриття великих доріг у місті»

Також комунальник додає: проблема із трубами існує не лише в центрі. Просто на вулицях середмістя ці випадки помітніші, ніж на околицях Дніпра. Сергій Ченчевич відзначає: коли у місті зводять новий ЖК або офісну будівлю, забудовник має замінювати і комунікації під землею. Але не вздовж усього району, а лише там, де стоятиме його будинок. Усе згідно технічних умов. Таким чином, у центрі поступово оновлюються труби. Але місто все ще потребує капітальної ревізії та заміни старих комунікацій на сучасні. 

«Коли замість пустирів у центрі з’являтимуться сучасні будівлі, то і під ними буде все в порядку. І подібних інцидентів, які ставалися на вулицях Харківській, Старокозацькій та інших, буде менше. Кинути усі сили на ремонт труб зараз неможливо. По-перше, не вистачить фінансування. По-друге, ми створимо незручності містянам, адже більша частина центру тоді буде перекрита. І по-третє, сил одного лише Дніпроводоканалу не вистачить. У нас не залишиться вільних бригад, які б могли виїжджати на аварії і ліквідовувати їх», відзначив Сергій Ченчевич.

Чому у середмісті Дніпра так часто провалюється асфальт?
Фото: «Наше місто»

Що робити, якщо ваша машина раптово провалилась у яму? 

Механізм відшкодування збитків працює, говорить адвокат Андрій Верба. Відсудити у міста кошти за те, що комунальники борються лише з наслідками обвалів, а не з їхніми причинами можна. І не лише, якщо ваша машина була припаркована та впала у яму. А навіть коли ви випадково потрапили у неї під час руху. 

У першу чергу адвокат радить викликати на місце аварії поліцію, яка має скласти протокол.

«Протокол може бути складений або за статтею “ДТП”, або за статтею “Неналежне утримання доріг”. Крім поліції, автовласник має викликати страхового експерта, який оцінить ступінь ушкодження машини і вартість ремонту. Далі з цими документами можна подавати заяву про відшкодування збитків до балансоутримувача конкретної ділянки дороги, на якій сталася ця неприємність. Це може бути або міськрада, або якесь конкретне комунальне підприємств», зазначає Андрій Верба. 

Після всіх маніпуляцій  у встановлені законом строки відбудеться суд, який винесе відповідне рішення і кошти за ремонт вам мають повернуть.

Завантажити ще...