Місто, назву якого плутають з річкою, найкоротше у світі метро, лігво шахраїв, гострий на язик міський голова та ще багато інших тем… для жартів. Посміятися у Дніпрі дійсно полюбляють. Та й приводів для цього більш ніж достатньо. Які меми стали найулюбленішими за останні років 15? Читайте в нашому матеріалі.
Метро, яке не для усіх
«Ти спочатку говориш, що місцевий, а потім питаєш, як доїхати до «Каравану» на метро…»
Першу (та єдину) чергу дніпровського метрополітену відкрили ще у 1995-ому. Ідея прокласти тунелі від нинішнього житломасиву Покровський була зумовлена тим, що підземка вела до заводів та підприємств. Але тоді ніхто й не думав, що вони колись не працюватимуть, а метро стане не таким затребуваним, як того бажали керівники міста.
Злий жарт наш метрополітен може зіграти з тими, хто не знає його таємниці. Ні, там не їздять трамваї, як у сусідньому Кривому Розі. До цього виду транспорту у нас чудово підходить вислів: «Головне не розмір, а уміння користуватися». Адже тільки у Дніпрі від Покровського до вокзалу можна дістатись за якісь 12 хвилин, бо загальна протяжність метро – трохи понад 7-ми кілометрів. Це усього шість станцій (нині – 5, бо «Заводська» тимчасово зачинена – Прим. Авт.).
І хотілося б ще пожартувати про гілку метро, яку почали будувати у 2016-му і мали б завершити у 2021-му. Потім відкриття посунули на 2024-й. Але однією з реальних причин заморозки будівництва стала повномасштабна війна, через що турецький підрядник згорнув усі роботи.
Мер Фонтан Фонтанович або Іван Фонтанич
Так поза очі жителі міста називали його ексочільника Івана Куліченко.
«Жодними грошима не можна оцінити ті емоції, які відчувають дніпропетровці дивлячись на фонтани», – так говорив Іван Куліченко, коли у 2013-му запускав фонтан «Білий лебідь».
Саме за каденції Івана Івановича у Дніпрі з’явилася гарна набережна, а центральну частину міста стали прикрашати фонтани. Їх реконструювали, будували з нуля і щороку у Дніпрі з’являлося по новому водограю.
Готель, який не встигли підірвати
А це вже мова про готель «Парус», що біля річкового порту. Одна з найбільших недобудов радянських часів і неофіційний символ Дніпра. Його почали будувати у 1975-му, а потім закінчилися гроші. Спершу «Парус» хотіли продати, потім – підірвати.
Після початку повномасштабного вторгнення кілька російських ракет прилетіло поблизу покинутого готелю.
Цим швидко скористалися місцеві «виробники мемів». Ще й заголовки придумали: «Після ракетного удару в готелі «Парус» вибило усі вікна», «Подивіться, що росіяни зробили з окрасою Дніпра»… Звісно, Дніпро б не був би Дніпром, аби не згадали ще й про репарації, на які готель мали б відбудувати.
Дніпро – місто євреїв
Насправді це вічна тема для жартів і мемів. У жодному випадку не підтримуємо антисемітизм. Дніпро дійсно відомий тим, що у ньому проживає найбільша єврейська діаспора в Україні.
Сюди підходять всі жарти про єврейську хитрість, уміння заробити, вийти сухими з води тощо.
І, звичайно, місто асоціюють з Ігорем Коломойським (нині він перебуває в СІЗО). Окрім усіх скандалів і звинувачень на його адресу, ця людина породила величезну кількість мемів. Від «Кофе будешь пить?» до «Потрійне громадянство не заборонене».
Один з останніх локальних жартів про Коломойського, до речі, стосується футболу. Як пам’ятають дніпровські вболівальники, після того, як зник клуб «Дніпро», одразу виникла структура СК «Дніпро-1». Її напряму пов’язували з Коломойським. А коли Ігоря Валерійовича почали судити, на засідання він приїжджав в куртці з емблемою ще старого «Дніпра». Виходить, що навіть сам Коломойський не визнавав «Дніпро-1» головною командою міста.
Два береги
Дніпро – місто, розділене річкою на дві частини. Раніше існував стереотип, що на правому березі вирує життя, навколо все яскраве та модне. Тим часом, на лівобережжі – морок і процвітає вулична злочинність.
Так місто чи річка?
У 2016-му Дніпропетровськ перейменували у Дніпро. Без жартів ця тема теж не обійшлася. Окрім анекдотів по типу: «Після перейменування Дніпропетровська у Дніпро жителі Запоріжжя та Херсону напружилися», було покладено початок каламбурам: «Дніпро – це місто чи річка?».
Печник
Цей персонаж є одним з найвідоміших локальних мемів. Якщо маєте диплом маркетолога або піарника – можете сміливо викидати його, бо переплюнути того самого дніпровського пічника у вас навряд вийде.
Написи «Печник» із номером телефону містом почали з’являтися ще з початку 2000-х. Вандальні графіті були намальовані як на центральних вулицях тодішнього Дніпропетровська, так і у спальних районах. Коли написи зафарбовували – на їх місці обов’язково з’являлись нові.
Напис став настільки відомим, що з ним почали навіть робити мерч. А дехто ризикував наколювати собі татуювання «Печник, 0637697703».
Загадкову особу, зрештою, вдалося викрити у 2017-му, коли вона прийшла за викликом.
Справжнє ім’я «Пічника» – Олександр. Він дійсно займався печами та димоходами. Свої дії виправдовував тим, що мав заробляти гроші, щоб годувати родину. Самого чоловіка притягнули у 2017-му до виправних робіт, змусили зафарбовувати рекламу, а номер телефону за позовом міськради до мобільного оператора було заблоковано.
Ремонт, за яким стежила вся країна
Ремонт Нового мосту у Дніпрі стартували у 2017-му році. Меми про багатостраждальну переправу почали народжуватися, коли містянам набридало стояти в заторах.
Однак найсмішнішим був не сам ремонт. Сміх викликали рішення мерії, як полегшити шлях жителям лівого берега, що працюють на правій стороні. Тоді запустили «водні маршрутки» – туристичні кораблики за розкладом перевозили дніпрян річкою.
У 2019 році Президент і міський голова уклали парі. Тоді Борис Філатов погодився звільнити своє мерське крісло у випадку, якщо ремонт Нового мосту не завершиться до початку вересня.
Міст у підсумку «поїхав», а Борис Альбертович досі при посаді. А, окрім деформаційних швів, велодоріжок і відбійників, на переправі з’явився артоб’єкт – «Крісло мера». Його одразу порівняли із троном з «Гри престолів».
«Алло, вас беспокоит «Сбербанк»
Якщо вам жодного разу не телефонували з пропозицією стати «Менеджером по роботі з клієнтами», то мабуть ви ніколи не шукали роботу у Дніпрі. Інколи здається, що новобудови у центрі Дніпра звели саме для працівників колцентрів, криптоінвесторів та іншого роду шахраїв.
Наше місто отримало славу «столиці офісів». Простою мовою їхню діяльність можна описати так: телефонне шахрайство. «Офісники» дістають з баз номери телефонів людей та виманюють у них гроші.
Свою діяльність працівники таких колцентрів виправдовують тим, що працюють виключно з громадянами РФ, а гроші віддають на потреби нашої армії. Однак не все так героїчно. Жертвами шахраїв стають українці та навіть жителі інших країн-партнерів України.
Баки, повні капусти
Історія з 2019-го року. Мешканці одного з районів Дніпра викрали два пластикових сміттєвих контейнера, щоб… квасити в них капусту і солити кавуни. Про це у своєму фейсбуці повідомив міський голова.
Історик, журналіст, блогер, космонавт…
І ось ми дісталися до найголовнішого генератора дніпровських мемів останніх років. Можемо припустити, що Дніпро вже давно асоціюється не тільки з найдовшою набережною чи кулею бажань, а й міським головою, що активно веде свої соцмережі.
Філатов використовує нецензурну лексику в адресу колег.
І на адресу містян. Дійшло до того, що через висловлювання Бориса Альбертовича і його «розбірки» у коментарях дніпряни подали петицію до Президента з проханням посилити відповідальність за таку манеру спілкування. Петиція, до речі, зібрала 25 тисяч необхідних голосів. Відтоді міський голова став обережніше «тягнути руки до клавіатури».
Згадаємо трохи з «минулого».
От, наприклад, коли світом крокував коронавірус, а більшість дніпрян сиділи вдома, Філатов заборонив їм робити ремонти. Усім, хто порушить заборону, обіцяв зрізати двері та «п…дити палицею».
А от випадок із недавніх. Борис Альбертович у соцмережах обговорював успіхи дніпровської легкоатлетки Ярослави Магучіх.
Як бачимо, приводів для жартів та мемів у Дніпрі повно. І попереду нас, мабуть, чекають ще сотні приколів. Але попри свої смішні сторони, Дніпро – хороше місто. Воно рухливе, але не таке як Київ. Спокійне, але не таке як Львів. Тут все у балансі. Як часто про нього говорять: «Не перше, але і не друге місто України». І цим воно прекрасне.
*матеріал носить суто розважальний характер