Прожите
Нічне життя Дніпра: які заклади та таксі працюють після 00:00?
Опитування підписників, експеримент «Міста і річки», а також – коментар юриста щодо покарання за порушення комендантської години.
29.11.2024
Місто річкаUklon та Bolt вже майже місяць працюють у Львові в нічний час. Втім, для Дніпра сервіси не анонсують жодних змін. Хоча діставатись після 00:00 є куди: працює автовокзал, залізничний, а також… деякі заклади. Які? Та чи законно це з боку підприємців? Читайте в нашому тексті.
Що по нічному транспорту?
Компанія Uklon була єдиним великим сервісом, який перевозив в Україні людей в комендантську годину. Пояснювали це тим, що хотіли дати можливість для тих, у кого траплялися екстрені ситуації. Однак уже 14 березня 2024 року компанія все ж обмежила роботу сервісу в комендантську годину після звернення столичної Патрульної поліції.
Пізніше в інтерв’ю виданню Forbes CEO компанії Сергій Гришков зазначив, що розглядається можливість повернення нічних поїздок. Проте лише в деяких містах України та на основі офіційних запитів від місцевих адміністрацій. Це не стосується Дніпра, йшлось про міста в західних областях.
При цьому наприкінці жовтня стало відомо, що пілотний проєкт для виклику таксі через сервіси Bolt та Uklon під час комендантської години запустять у Львові. Але за словами керівника апарату Львівської обласної адміністрації Тараса Греня, для пересування вночі буде потрібна перепустка. Крім неї, водії сервісів таксі повинні мати військово-облікові документи. Що стосується пасажирів, то вони можуть обійтися без перепустки, але лише у випадку нагальної потреби.
А чи працює нічне таксі у Дніпрі?
У Дніпрі ж все залишається по-старому. Це значить, що офіційно замовити таксі жителі можуть лише до 00:00 і після 5:00. Зазначимо, що під час комендантської години у місті продовжує працювати вокзал та автовокзал, тобто людям потрібно якось діставатись на нічні поїздки.
«Кілька разів доводилось викликати таксі о 23:50 чи 00:00. Пробуєш всі застосунки по черзі – Uber , Bolt, Uklon. Десь і викликається машина, але, звісно, за кругленьку суму. Вдома я був до пів на першу ночі, тобто з пів години порушував комендантську годину», – говорить дніпрянин Олег.
Ми спитали наших підписників, чи доводилось їм користуватись таксі з 00:00 до 05:00 за останні пів року – і ось які результати отримали.
Експеримент «Міста і річки»
Ми спробували і самі замовити таксі. З’ясувалося, що зробити це через Uber у комендантську годину ми не можемо. У застосунку просто немає такої можливості. Та сам ситуація із Uklon: тут користувач побачить сповіщення із текстом «сервіс недоступний в комендантську годину». Однак є сервіс, який залишив функцію замовлення поїздки після 00:00.
Йдеться про OnTaxi. На офіційному порталі компанії зауважили, що в більшості міст України була залишена технічна можливість замовити таксі вночі. Проте зроблено це для медиків, рятувальників та інших категорій громадян, які мають спеціальні перепустки.
«Але виконувати подібні поїздки мають право лише ті клієнти та водії, в яких є перепустка на пересування містом під час комендантської години. Наполегливо просимо вас не порушувати законодавство та не користуватись додатком OnTaxi під час комендантської години, якщо у вас немає відповідних документів», – звертається компанія для клієнтів.
А що працює у Дніпрі вночі?
Через комендантську годину більшість закладів Дніпра закінчують роботу до 22:00 або 23:00. Однак це не значить, що в місті нічого не працює вночі.
У соцмережах Art Space пропонують «Нічні туси» з 14:00 до 5:00. Варто зауважити, що це не ресторанний комплекс чи готель. Цей заклад складається з окремих приміщень, які люди можуть орендувати для відпочинку: наприклад, для комп’ютерних ігор в спеціально обладнаних залах. Їжу або алкоголь (до речі, правила закладу забороняють міцні алкогольні напої) клієнти не можуть замовити на місці – мають приносити з собою.
Art Space – це не єдиний заклад, що працює вночі. На порталі renty.ua можна забронювати зал для відпочинку – наприклад, орендувати для нічного святкування дня народження. Звичайно, ціни відрізняються залежно від того, хто надає послуги. Зокрема, в Дніпрі є локації з цінником 4-5 тисяч гривень на годину.
Для гостей пропонують холодильники, телевізори, колонки, танцмайданчики – все, що потрібно для відпочинку. Однак їжу й алкоголь, як і у першому випадку, мають приносити клієнти.
А якщо сильно хочеться побути в закладі після 00:00?
Решта закладів у Дніпрі (зокрема, ресторани) у соціальних мережах і на сайтах вказують, що працюють виключно до 22 (максимум – до 23 години). Ми спробували забронювати місця в популярних дніпровських місцях.
У Bartolomeo Best River Resort нам відмовили, оскільки комплекс працює лише до комендантської години. Як компроміс, клієнти можуть орендувати кімнату в готелі та таким чином залишатися на території комплексу.
Приблизно така сама ситуація із рестораном Mafia в Дніпрі. Там нам запропонували можливість забронювати залу з караоке. Проте до 22 години. Залишитися до 23:00 години гості ще мають змогу, але за додаткову плату – 1 000 гривень. Навіть на прохання спробувати знайти якісь можливості – відмовили.
Нічний клуб Sfera теж продовжує проводити вечірки. Проте заходи так само «підв’язані» до правил воєнного часу. На офіційних сторінках клубу вказано, що вечірки відбувають з 19:00 до 23:30. Після їхнього закінчення у гостя є пів години, щоб не порушуючи правил дістатися дому.
Стриптиз тепер теж до 00:00. Клуб Candies продовжує працювати й проводить вечірки. Однак тепер до 23-23:30. Зокрема, про це заклад уточнює у своїх анонсах. Тобто клієнти приходять на стриптиз-шоу або інші заходи приблизно о 18-19 годині, а вже через 5-6 годин – збираються додому.
Які покарання за порушення комендантської години є?
Деякі бізнеси працюють в комендантську годину, інші – ні. Проте, як виявилося, в будь-якому випадку за роботу в цей час штрафу не буде. Це пояснив «Місту і річці» адвокат Денис Голобородько.
Він розповів, що у 2023 році було створено законопроєкт про встановлення адміністративної відповідальності за порушення комендантської години шляхом доповнення КУпАП ст. 210-2. Проєктом закону передбачалося запровадження таких штрафів за порушення комендантської години:
- Для фізичних осіб: 8 500 – 17 000 грн, у разі повторного порушення: 17 000 – 34 000 грн;
- Для субʼєктів господарювання: 51 000 – 102 000 грн, у разі повторного порушення: 170 000 – 340 000 грн.
Цей законопроєкт народні депутати схвалили в першому читанні. Однак далі він так і не пішов. Саме тому, підкреслив експерт, дії бізнесу в цих випадках не можна назвати правопорушенням.
А якщо я на вулиці після 00:00?
В Україні нині передбачена адміністративна відповідальність за порушення комендантської години. Це значить, що якщо людина вирішила «прогулятися» вулицею міста умовно о 2:00, то може отримати штраф у розмірі від 150 до 510 гривень. Важливо зазначити, що його може виписати також представник комендантського патруля, а не лише співробітник поліції. Тобто це може бути й нацгвардійці, муніципальна варта, територіальна оборона або інші представники правоохоронних органів чи ЗСУ, які залучені до охорони громадського порядку під час комендантської години.
«І у разі, якщо людина, наприклад, не буде мати при собі документів або буде поводитись підозріло, працівники поліції можуть запропонувати проїхати до відділку. А у випадку якщо людина відмовиться проїхати до відділку або буде чинити опір, вона може нести надалі відповідальність за злісну непокору вимозі поліцейського згідно зі ст. 185 КУпАП», – пояснює Денис Голобородько.
Ще наприкінці літа правоохоронці доповідали, що порушників комендантської години в Дніпрі побільшало. Про це казала інспекторка пресслужби патрульної поліції Дніпропетровської області Людмила Копиленко в інтерв’ю Суспільному. Вона також закликала громадян не порушувати правила, адже перебування громадян на вулиці в комендантську годину ускладнює пошук реальних злочинців.
Свята «не за горами»
Вже з осені традиційно українці починають планувати зимові свята і зустріч нового року. Однак важливо пам’ятати нюанс: торік комендантську годину ніхто не скасовував. З міркувань безпеки громадянам було заборонено в цей час доби:
- Перебувати на вулиці та в публічних місцях;
- Їздити містом без спеціальної перепустки;
Що буде цьогоріч – поки не відомо. Чекаємо на офіційні повідомлення.