Прожите
«Одіозний, але непересічний». Чим запам’ятався Дніпру Михайло Лисенко?
Колишнього заступника мера Дніпра не стало 6 жовтня.
Колишнього заступника мера Дніпра та ексдиректора департаменту з благоустрою не стало 6 жовтня. Причина – інфаркт.
У соцмережах люди згадують Михайла Лисенко з різними емоціями. Його політична кар’єра була нерозривно пов’язана з управлінням інфраструктурою міста, а також скандалами, які супроводжували професійну діяльність. Публічні вчинки й висловлювання створили образ, який запам’ятовується.
Коротка біографія
47-річний Михайло Лисенко – колишній заступник міського голови Дніпра. Народився у Берліні, здобув дві вищі освіти: інженера-біотехнолога у Дніпропетровському аграрно-економічному університеті, а також магістра державного управління у Дніпропетровському регіональному інституті держуправління. До того, як приєднатися до команди Бориса Філатова, Лисенко працював у приватному бізнесі, а також у великій транснаціональній корпорації. Його політична кар’єра почалася в 2015 році, коли він заступником міського голови та директором департаменту благоустрою Дніпра.
Побиття активіста та журналіста
На одному з засідань у квітні 2017 року в міськраді Дніпра обговорювалось питання ОСМД. Активіст Сергій Варфоломєй почав звинувачувати керманичів у корупції. А потім зненацька накинувся на чиновника (згодом таку його поведінку підтвердив суд). Лисенко дав здачі та викликав поліцію. Суд звільнив активіста від кримінальної відповідальності. Однак призначив 2 роки умовно.
Ще один інцидент стався у Михайла Олександровича з журналістом видання «СтопКор». Замість відповіді на запитання щодо афер в сфері ЖКГ, Михайло Лисенко і представники “Муніципальної варти” напали на журналіста “СтопКору” Артема Лагутенка. Той заявив, що чиновник і його охорона перешкоджали роботі журналістів, штовхали їх і громадських активістів. Журналісти викликали поліцію.
Метро та Новий міст
Одним із найбільш резонансних проєктів, пов’язаних з діяльністю Михайла Лисенка, був ремонт Нового мосту. Під час його проведення вартість робіт зросла на понад 30 мільйонів гривень (на той момент, за даними міської ради, вартість складала 458 млн грн), що призвело до відкриття кількох кримінальних справ проти заступника. Однак ходи ці справи не отримали.
Запам’яталися і публічні вислови Лисенка під час будівництва нових станцій метрополітену. У 2020 році він заявив, що затримує хід робіт звичайна бюрократія з боку обласної влади – почали затягуватись терміни видачі документів або взагалі ігнорувалися звернення до ГУ Держпраці у Дніпропетровській області на дозвіл проведення вибухових робіт підряднику – компанії Limak без будь-яких на це підстав.
Любов до тварин
Лисенко неодноразово демонстрував свою любов до тварин. Він мав собак та котів. А в його робочому кабінеті мешкали рудий вусань Байден і папуга породи жако. Піклувався Михайло і про безпритульних тварин. Зокрема, саме під час його перебування на посаді в 2019 році у місті створили КП «Зооконтроль».
Любов до тварин Михайло демонстрував різним способом. У тому ж 2019-ому на одному з підприємств Дніпра відловили собак, їх повезли до Харкова, де мали вбити. Михайлу Лисенко разом з дніпровськими зоозахисниками вдалось повернути тварин.
«Я з завтрашнього ранку відправляю машину знищення на всі підприємства, що користуються послугами цих харківських виродків. Ніхто не допоможе. Навіть бабуся Маріула не відшепче. Приготуйтесь. Нелюди», – зазначив тоді Лисенко.
Почуття гумору
Журналісти любили цитувати Михайла Лисенка – він був одним з найпопулярніших дніпровських ньюзмейкерів. У 2017 році взялись прибирати барельєф радянської доби, який прикрашав переправу з боку лівого берегу.
«Ми прибираємо цей металевий барельєф, на якому жінка розбиває кайдани об молочні залози. А на місці колон залишаться оглядові майданчики», – пояснив заступник міського голови Михайло Лисенко. Пам’ятник епохи тоді пообіцяли віддати до парку тоталітаризму.
Михайло Лисенко активно вів стою сторінку у фейсбуці, де час від часу публікував найдотепніші звернення містян. Наприклад, прибрати мертвого голуба з козирка під’їзду. Одне з видань одразу ж видало про це новину під заголовком «Михайло Лисенко пояснив, чому не хоче займатися голубами».
«Нова віха в журналістиці…», – іронізував чиновник.
Також Михайло Лисенко у себе на сторінці публікував фото людей, які розкрадали комунальне майно: кабелі, люки…
Або хвалився тим, що багатоповерхівка, в якій жив, потрапила у коло «знаменитих» – поряд з Будинком Блаватської, Поля чи Крейніна.
Укриття та звільнення
У червні 2023 року Михайла Лисенко тимчасово усунули з посади через проблеми з утриманням укриттів у Дніпрі. Лисенко був відповідальним за інфраструктуру. Його відсторонили від посади, а в лютому 2024-го Борис Філатов звільнив Лисенка з посади заступника міського голови, директора департаменту благоустрою та інфраструктури. Звільнення відбулося за згодою сторін.
У травні 2024 року стало відомо, що Михайло Лисенко склав повноваження й депутата обласної ради.
Повідомлення про смерть
Борис Філатов неодноразово заявляв, що постійні обшуки у міськраді та переслідування його співробітників є тиском на місцеву владу. І це вплинуло на здоров’я Лисенка, який вже переніс інфаркт 4 роки тому. Про це міський голова написав у своєму дописі, який присвятив пам’яті Михайла.
«Плюс здоров’я не додавали нескінченні (і безрезультатні) кримінальні переслідування, обшук та суди. Останній обшук був у Міші просто цієї суботи. Скажіть, що можна шукати вдома у людини після десятків проведених обшуків? Якщо це просто не цькування?», – написав міський голова.
Михайлу Лисенку було 47 років. Він помер у кареті швидкої, за словами міського голови, лікарі довго боролись за життя чоловіка.
Після смерті дописи та коментарі на честь Михайла написали десятки містян.
«Одіозний, але непересічний».
«Дуже гірко… Мишко був дуже яскравою особистістю…»
«Я пам’ятаю його як людину, яка невпинно вирішувала десятки питань за день та працював на результат по усіх оборонних програмах. Це дуже несподіванно і дуже несправедливо…».
Прощання з Михайлом Лисенком відбудеться 9 жовтня Об 11:00 у приміщенні Дніпровського театру опери та балету. Радять приносити з собою живі квіти, які любив чоловік.