Новини
Події від «Міста і річки»: презентація книги евакуаційника «Схід SOS» та дискусія про єдність у часи війни
30.04.2025
Місто річка11 травня раді анонсувати дві важливі для нас події – презентацію книги евакуаційника «Схід SOS» Романа Мацевка «Тіні минулого» та після неї відкриту розмову-дискусію між захисниками-ветеранами, волонтерами та цивільними.
Наш захід почнемо з короткої презентації книги «Тіні минулого». Потім – будемо дискутувати та спілкуватись. Тема: «Не всі на фронті. Але всі – в країні, яка воює за виживання». Це відкрита розмова, як об’єднати суспільство, яке щодня втрачає сили, людей і віру.
Розповідаємо більше про захід та пояснюємо, чому ви маєте відвідати його.
Про що книга «Тіні минулого»?
«Тіні минулого» написав Роман Мацевко. З лютого 2023-го у складі «Схід SOS» він займається евакуацією цивільного населення з зони бойових дій і прифронтових територій. До цього допомагав військовим із медикаментами та засобами звʼязку.

«Тіні минулого» – це прониклива історія про втрати і сподівання, про вибір між обов’язком і совістю, про пошуки себе серед руїн людяності.
Серед руїн війни молодий солдат проходить шлях від наївного ідеалізму до гіркого усвідомлення того, що війна руйнує не лише тіла, а й душі. Його історія – це спроба знайти відповіді в хаосі, де людяність і честь часто виявляються слабкістю, а кожен вибір залишає болючий слід. На тлі безжальних битв він зустрічає дружбу і перше кохання, які дають надію на краще.

У книзі описані події Другої Світової війни, але теми автором піднімаються сучасні.
Хто запрошений на відкриту розмову-дискусію?
Кожен зі спікерів уособлює окремий вимір нашої реальності: війну, тил, втрати, силу, волонтерство, громадянське суспільство…
Петро Печерний – особа з інвалідністю з дитинства, ветеран. Амбасадор всеукраїнського проєкту ТитаниUA. Начальник відділу з питань ветеранської політики виконавчого комітету Самарівської міської ради.

Дарка Оліфер – прессекретарка Президентського Фонду Леоніда Кучми «Україна», інструкторка з тактичної медицини та домедичної допомоги.

Анна Майборода – українська волонтерка, громадська діячка та експертка в оборонній сфері. З 2014 року допомагає армії, працює над реформами оборони, брала участь у створенні аптечок, приладів та підтримці територіальної оборони. Голова правління ГО «Всеукраїнське обʼєднання «Патріот»

Едуард Русанов – ветеран (2014-2015, 2022-2024). Амбасадор проєкту ТитаниUA. Головний спеціаліст з питань ветеранської політики Самарівської міської ради.

Сергій Луденський – очільник департаменту молодіжної політики та національно-патріотичного виховання Дніпровської міської ради; засновник благодійної платформи «Постріл помсти», засновник ГО «Захист тварин України»; співзасновник Благодійної організації «Благодійний фонд «Департамент добрих справ».

Модеруватиме розмову співзасновниця «Міста і річки» Наталя Куліді.
Про що будемо говорити?
У країні, що воює, легко виникає поділ – «ті, хто на фронті», і «ті, хто ні». Без відкритої розмови зростає нерозуміння, образи, звинувачення. Дискусія дає змогу побачити, що кожен переживає війну по-своєму, і всі ці досвіди важливі.
Разом зі спікерами/ками ми хочемо підняти гострі та трохи суперечливі питання. Бо розуміємо, що шлях до вирішення проблеми – починається зі слова. Запрошуємо слухачів бути не слухачами, а активними учасниками нашої розмови: ставити питання та дискутувати.
- Ми – суспільство воюючої країни. Але чи ми – воююче суспільство?
- Чому частина ветеранів почувається покинутими?
- Чи суспільство готове прийняти всіх, хто повертається з війни – з травмами, тінями, болем? (апелюючи до книги «Тіні минулого»)
- Як працювати з поколінням, яке виросло у війну?
- Де шукати шляхи перетину між молоддю та тими, хто повертається з війни? Щоб не допустити, аби вони жили у своїх – окремих – світах…
- Зараз є розрив між тилом і військовими, а розмови про мир взагалі вбивають мотивацію… Де та як її шукати?
Ці питання не мають простих відповідей, але саме тому вони пасують для нашої розмови.
Як долучитись до заходу?
Дата: 11.05.2025.
Час: 14:00-16:00 (просимо вас прийти трошки раніше, щоб почали вчасно).
Реєстрація – обов’язкова. Зробити це потрібно за посиланням. Напередодні 11 травня з вами зв’яжуться та повідомлять локацію, де все буде проходити.