Корисне

У Дніпрі команда книгарні стала донорами кісткового мозку: як повторити цей досвід?

В Україні щогодини одній людині діагностують рак крові. Половина з них – діти. 

Усі дев’ять працівників «Впертої кози» додали свої дані до реєстру донорів кісткового мозку. Ми розпитали комунікаційницю книгарні Дар’ю Педан про те, чи важко було організувати весь процес. Та розібрались, навіщо потрібні донори кісткового мозку та як відбувається донація. 

У чому проблема?

За даними Українського реєстру донорів кісткового мозку, в Україні щогодини одній людині діагностують рак крові. Половина з них – діти. 

Трансплантація кісткового мозку часто є останнім шансом на порятунок. Бо коли у людини внаслідок хвороби утворюються ненормальні клітини крові, або нормальні клітини не утворюються взагалі – їх потрібно замінити здоровими. 

Український реєстр донорів кісткового мозку – єдина в Україні організація, яка допомагає знаходити неродинних донорів, бо лише 25 % пацієнтів через випадковий розподіл цих антигенів можуть мати донора з сім’ї.

Шанс, що людину коли-небудь оберуть донором, становить 1:1700, адже сумісність визначається за маркерами ДНК. Але чим більше людей у реєстрі, тим більше шансів знайти неродинного донора для хворого. 

Як додати себе до реєстру неродинних донорів?

Щоб зареєструватись, слід заповнити анкету. Донором може стати людина з 16 років, яка не страждає хронічними хворобами. Обмеження: вага тіла менше 40 кг, важке ожиріння, онкологічні захворювання, гепатити тощо. Повний перелік протипоказань є на сайті

Після заповнення анкети вам прийде згорток з тестом на ДНК. Для людей до 35 років він безкоштовний (все покривають благодійні фонди). Старші – мають сплатити 35 євро.

У Дніпрі команда книгарні стала донорами кісткового мозку: як повторити цей досвід?
Джерело: Український реєстр донорів кісткового мозку

Потрібно лише зробити мазок щоки спеціальними паличками. Відправити їх до Тернополя, через якийсь час ваші дані додадуть до реєстру. Все. 

«Я побачила сторізи своєї приятельки в інстаграмі, що вона доєдналась до цієї програми. Перейшла за посиланням та здивувалась, наскільки це просто було зробити. Я одразу зареєструвалась, через кілька днів прийшов набір – зробила тест та відправила його», – говорить комунікаційниця «Впертої кози» Дар’я Педан. 

Дівчина одразу написала у чат команди книгарні та запропонувала всім працівникам повторити її досвід. Ті погодились. 

«Через сайт я замовила на всю команду набори. Ми зібрались разом, зробили тести та одним пакетом все відправили до реєстру».

У Дніпрі команда книгарні стала донорами кісткового мозку: як повторити цей досвід?
Джерело: «Вперта коза»

Дар’я говорить, що найскладнішим з усього було – зібрати разом команду та засняти на відео весь процес. Дівчину вже додали до реєстру (про це прийшло повідомлення), а от колеги ще чекають відповіді. 

Як потім обирають донора?

Найкращий потенційний збіг для донорства може бути у рідного брата/сестри. Але через випадковий розподіл антигенів більшість пацієнтів мають один шанс із 25 % на такий збіг. Іншим людям потрібно шукати добровільних донорів поза межами своєї родини, у спеціальних реєстрах. 

Коли ви реєструєтесь, щоб приєднатися до «Українського реєстру донорів кісткового мозку», ви надаєте зразок своєї ДНК для ідентифікації ваших людських лейкоцитарних антигенів (HLA*), які заносять до бази даних пошуку донорів. 

*HLA – генетичні маркери в білках білих кров’яних клітин, що успадковуються від наших батьків. Чим ближчий збіг між пацієнтом і донором, тим кращий результат.

У Дніпрі команда книгарні стала донорами кісткового мозку: як повторити цей досвід?
Джерело: «Вперта коза»

До речі, деякі пацієнти мають багато потенційних донорів, оскільки успадкували загальні антигени, а їхні маркери, відповідно, мають загальну комбінацію форм генів. 

Як проходить донація?

Якщо таки випав той шанс 1:1700, розповідаємо, що вам доведеться пройти для допомоги іншій людині. Варіантів два. 

Перший – це забір стовбурових клітин з крові. Такий вид донації використовують у 80 % випадків.

Протягом п’яти днів людині вводять препарат, який збільшує кількість стовбурових клітин у крові. Якщо їх достатньо, то роблять забір через вену. Сам процес схожий на донацію тромбоцитів. Процедура триває 3-5 годин.

Другий – отримання стовбурових клітин з тазових кісток (20 % випадків). Це робиться за допомогою голки та шприца під загальним знеболенням.

При двох способах забору отримують не більше 1-5 % від загального обсягу кісткового мозку донора. Такої кількості цілком вистачає, щоб забезпечити кровотворення пацієнта на все життя.

Вирішили стати донором? Розкажіть про це всім

Нині лише 14885 людей зареєстровані в українському реєстрі донорів кісткового мозку. Мета організації – зібрати мільйон людей. До речі, у переліку є солістка гурту KAZKA Олександра Заріцька та соліст групи «Антитіла» Тарас Тополя. 

Щоб поширювати інформацію про такий вид донорства, у реєстрі просять знімати та публікувати відео, як ви проходите ДНК-текст. Так зробили і у «Впертій козі». 

«Після публікації допису підписники залишали коментарі про те, що не знали раніше про таку ініціативу і що це так просто зробити. Хвалились, що вже заповнили заявку, щоб приєднатись до реєстру. Але ми і хотіли, аби більше людей дізнались про донорство та приєднувались до нього. Якщо аудиторія лояльна, це може бути приклад для підписників», – додає комунікаційниця «Впертої кози» Дар’я Педан.

У Дніпрі команда книгарні стала донорами кісткового мозку: як повторити цей досвід?
Джерело: Український реєстр донорів кісткового мозку

Приклад «Впертої кози» надихнув долучитись до реєстру і нашу команду. Шефредакторка Наталя Куліді вже отримала свій набірчик для тестування та зробила ДНК-тест. Хто бажає повторити досвід книгарні та «Міста і річки»? Давайте ростити реєстр донорів разом.

Завантажити ще...