Корисне
Обираєш ти, а не тебе. Як потрапити у військо на бажану посаду?
Поради дають дніпряни та не тільки, які вже у ЗСУ.
01.11.2024
Місто річкаЗараз в армію в Україні можна потрапити двома шляхами: через мобілізацію та рекрутинг. Ми розкажемо про відмінності між ними. У кінці – даємо чекліст, що потрібно врахувати під час цього.
Як потрапляли до війська дніпряни?
Дніпровський актор Максим Яковлєв мобілізувався понад 2 місяці тому.
«Я розумів і знав, що буду мобілізуватися, але не думав, що так швидко. Планував закінчити свої справи в цивільному житті. Але у Резерв+ під час оновлення даних побачив, що перебуваю у розшуку. Здивувався, бо не отримував до цього жодних повісток».
Максим говорить, що раніше йти служити боявся, бо чомусь одразу уявляв себе в піхоті. Але страх не зупинив візит в ТЦК для оновлення даних. Коли в кабінеті сказав, що перебуває в розшуку, реакція співробітників здивувала – ті почали сміятися. А потім поставили кілька запитань.
«Чого ви прийшли? Вас на блокпості зупинили?» Я кажу: ні. «Поліція зупинила?». І знову, ні. «Так а чого ви тоді прийшли?».
Врешті потенційному призовнику видали направлення на ВЛК. Далі хлопець вже як мобілізований пройшов базовий курс бойової підготовки до підрозділу (з прохання героя вид військ не вказуємо – Прим. Авт.).
«Після ВЛК зі мною вчинили по-людськи. Могли направити куди завгодно, але ввічливо роз’яснили що і до чого: мовляв, є контракт, є мобілізація, є офіцерські курси. Я зацікавився офіцерськими курсами, на які якраз тривав набір. Пройшов військову базову підготовку. Попереду – два місяці профільних навчань. І через три місяці маю отримати звання, здається, молодшого лейтенанта. Оскільки за першою освітою я – журналіст, виявилося, що мої здібності підійдуть на посаду пресофіцера».
Тож чоловік вважає, що йому пощастило: у війську займатиметься тим, чим вміє. Максим дає пораду іншим потенційним призовникам: «Краще мобілізуватися через рекрутинг. Тобто напряму до тієї бригади, яку собі обираєте. Коли ти обираєш сам, а не обирають тебе, воно трохи легше сприймається».
Дніпрянину Ярославу (ім’я змінено) в червні виповнилося 39. Записатися на військову службу хотів ще у лютому 2022-го: пішов до військкомату, де працювало багато знайомих.
«Вони сказали: «Ярік, повір, тут вистачить, кому воювати, купа людей сидить без діла. А у тебе є робота? От і працюй». На більш як два роки мене вистачило. Хоча на посаді торгового представника все влаштовувало: зарплата, колектив. Але знав, все одно піду служити», – говорить військовий.
Після підсилення мобілізаційних дій Ярослав професію у ЗСУ вирішив обирати через рекрутинг. Спочатку зупинився на 93-ій ОМБр «Холодний Яр». Вже й документи збирався туди відносити, але під час закупок в «Епіцентрі» раптово зустрівся зі знайомою волонтеркою. Та запропонувала Ярославу: «Давай до моїх» – підрозділу, яким вона опікувалась.
«Ввечері подивився на їхні вакансії через сайт рекрутингу. Вирішив, що інженерний рід військ мені теж підходить. Сам процес зайняв майже 1,5 місяці. Спершу прийшов до ТЦК за відношенням (документ, написаний від імені командира, в якому зазначено, що конкретний військовий підрозділ готовий прийняти до себе потенційного військовослужбовця – Прим. Авт.), в якому було зазначено, що йду на контракт у званні старшого солдата на посаду старшого монтажника. Після цього в ТЦК дали рекомендаційний лист для уточнення облікових даних. А потім – ВЛК. Комісію проходив майже місяць: багато медичних аналізів та обстежень».
Ярослав проходив курс базової військової підготовки рекрутів протягом чотирьох тижнів. А далі – безпосередньо на бойові позиції.
Які є шляхи потрапляння до війська?
Мобілізація – це примусовий процес, де місце служби та посаду обирають за призовника. Людину направляють туди, де в ній є потреба. У 2014-2015 роках в Україні провели шість хвиль часткової мобілізації, а з 2022-го – у нас триває загальна мобілізація. З мобілізацією стикнувся наш перший герой – Максим.
А от Ярослав пройшов через рекрутинг. Це можливість, якою можна скористатись до того, як тобі вручили повістку.
Зауважимо: обрати шлях рекрутингу – не означає негайно відправитись в обрану військову частину. Від подачі резюме до безпосередньої служби минає від одного до двох місяців. За цей час доброволець проходить співбесіду, оформлення, медичний огляд та навчання.
Де шукати вакансію для себе?
Зараз у Збройних Силах України доступні тисячі вакансій для служби за контрактом або шляхом мобілізації до завершення воєнного стану. Найзручніший спосіб знайти вакансії в ЗСУ – скористатися онлайн-платформами, з якими співпрацює Міністерство оборони України:
- Рекрутинг для захисту України від robota.ua
- Єдиний портал вакансій Державної служби зайнятості
- Lobby X
- Work.ua
- OLX.ua
Крім того, майже всі бойові бригади та підрозділи мають сторінки у соціальних мережах. Можна написати безпосередньо до них, радить пресофіцер 128 ОБр СТрО Олександр Курбатов. Другий варіант – знайти сайт, якщо він є.
«На сторінці ми регулярно публікуємо додаткові вакансії. От маємо потребу у людях, які можуть працювати з графічними програмами, фактично – дизайнерів, які працюють з відео та аналітикою. Крім того, кадри потрібні нашій розвідці, підрозділам БПЛА. Тобто в нас досить багато є варіантів, як піти до нас служити, було б бажання», – каже пресофіцер 128 бригади.
Іноді бійці або ж командири підрозділів у війську публікують список вакансій саме на власних сторінках. Найчастіше – у фейсбуці. Саме так декілька разів цінні кадри для свого підрозділу БПЛА знаходив головний сержант роти (до вторгнення – журналіст) Павло Казарін.
«Нам вдається знаходити людей через публікації в соцмережах. Оскільки вакансії є, ми двічі на тиждень перевіряємо рекрутингові платформи, де також їх розміщуємо. Відповідаємо на резюме, які нам надсилають кандидати», – пояснює Павло Казарін.
Дізнатися про вакансії та отримати детальну консультацію можна також у центрах рекрутингу до ЗСУ, що діють на базі центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів). У нашому місті таких два – на лівому березі (пр. Слобожанський 8, у ТРЦ «Наша правда») та на правому (у ТРЦ «Неоплаза», вул Марії Кюрі, 5). Міністерство оборони активно створює такі центри по всій Україні, починаючи з обласних центрів, а згодом планує охопити й менші міста.
Як відбувається відбір кандидатів у підрозділ?
Як правило, все починається з того, що у підрозділі або бригаді вивчають анкету людини, що відгукнулась на вакансію. За словами Павла Казаріна, якщо командування схвалює кандидатуру, далі спілкування проходить телефоном або через месенджери (бо всі, хто відбирають кандидата, найчастіше перебувають в зоні виконання бойових завдань).
«Ми дивимося на попередні місця роботи, освіту, досвід. Але головне, що має бути у кандидата – мотивація. Ніхто не народжується пілотом, але цьому ми можемо навчити – головне, щоб людина хотіла вчитись. Якщо онлайн-співбесіда теж проходить гарно, то далі ми запрошуємо людину доєднатися до нашого підрозділу», – каже він.
Якщо хочете потрапити, наприклад, в підрозділ ударних БПЛА, але у вас немає досвіду пілотування, це не вирок. Павло Казарін каже: у підрозділі працюють не лише пілоти, а ще й оператори, водії, інженери, механіки… Так, для деяких спеціальностей досвід в суміжних сферах (айті, програмування) буде корисним. Але в цілому ж військові кажуть: якщо кандидати не мали якогось спеціального фаху чи досвіду роботи, це зовсім не означає, що людина не може бути корисною для підрозділу.
Чекліст, на що звернути увагу
Ми склали список, який допоможе крок за кроком підготуватися до служби у війську на ту посаду, яку хочеться.
– Оберіть підрозділ та спеціалізацію. Ознайомтеся з переліком, доступним для рекрутингу. Виберіть рід військ (піхота, артилерія, інженерні війська тощо) та конкретну посаду (медик, механік, стрілець тощо), яка вам підходить.
– Зареєструйтеся на рекрутинговій платформі. Відвідайте офіційний сайт Міністерства оборони, обрану рекрутингову платформу (їхній список ми навели вище), сторінку обраного вами підрозділу (якщо такий вже є), найближчий ЦНАП за місцем проживання.
До речі, деякі бригади проводять вишколи або інші заходи для цивільних, аби ті більше дізнались про різні варіанти професій. Такі влітку були в нашої 25-ої окремої повітрянодесантної Січеславської бригади.
– Створіть особистий кабінет і заповніть анкету з основною інформацією.
– Підготуйте необхідні документи:
- Паспорт громадянина України.
- Ідентифікаційний код (ІПН).
- Військовий квиток або приписне свідоцтво (для тих, хто вже перебуває на обліку).
- Довідка про стан здоров’я (після проходження медогляду).
– Підготуйтесь до співбесіди з військовим комісаром. Адже вас можуть запросити для уточнення деталей щодо вибору посади та підрозділу. Обговоріть з комісаром свої професійні навички та можливості.
– Ознайомтеся з умовами контракту. Перед підписанням контракту уважно ознайомтеся з умовами служби, включно з термінами, обов’язками та соціальними гарантіями.
– Підготуйте особисті речі. Візьміть із собою базовий набір (гігієна, змінний одяг, документи). В ЗСУ нададуть необхідну форму, взуття та спорядження для служби. Однак вже досвідчені військові радять придбати деякі особисті речі самостійно (наприклад, перочинний ніж, кружку, термос, додаткову пару берців, зручних саме для вашої ноги та підйому).
Командир підрозділу БПЛА Павло Казарін на своєму досвіді переконаний: долучившись до війська добровільно, у людини є більше можливостей.
«Коли вас вже мобілізували, то тут вплинути на майбутню посаду доволі важко. Це типу, як потрапити у ДТП, а після цього телефонувати в страхову кампанію, щоб заключити угоду. Краще телефонувати до того, щоб ця система гарантовано спрацювала. Щоразу ми дуже сумуємо, коли дізнаємося, що в мобілізованого знайомого круте резюме і крутий цивільний фах. Потенційно він би точно підійшов у наш підрозділ, і ми би зробили з нього інженера обслуговування дронів у відносно “тепличних умовах”. Втім, час втрачено. І зараз ми його не можемо взяти у підрозділ просто через те, що далі його долю вже вирішує ТЦК», – резюмує він.