Корисне
Гори непотребу, мертві щури та тижневі листування. Як прибрати звалище біля свого будинку
Експеримент «Міста і річки».
06.01.2025
Місто річкаЗапускаємо серію текстів, в яких будемо тестувати різні способи зробити місто кращим. У першому матеріалі боремось зі стихійними звалищами.
Ми обрали дві локації, де біля сміттєвих баків систематично залишаються купи непотребу. В одному з цих місць вже навіть оселились пацюки. Заявки зі скаргами залишали на гарячу лінію міськради та у громадську раду. На листування пішло кілька тижнів, довелось навіть трохи посперечатись.
Де на наші звернення відреагували швидше? За який термін комунальники впорались з забрудненнями? Та чому гілки та будівельний непотріб вивозять набагато довше?
Локація № 1
Адреса перша – проспект Олександра Поля, 96А. Всередині подвір’я розташовані чотири сміттєві баки, які прибирають комунальні служби «Екології-Д». Втім, біля контейнерів залишається багато непотребу, на який скаржаться жителі будинків: листя, продукти, великогабаритний мотлох. Подекуди сміття валяється за кілька метрів від баків.
Щоб стихійне звалище прибрали, 27 листопада 2024-го звертаємось на гарячу лінію Дніпровської міської ради. Вона працює цілодобово з 2016-го року. Звертатися можна з питань благоустрою, вивезення сміття, ремонту доріг та освітлення вулиць. Номери для звернень: (056) 732-12-12, (095) 732-12-12, (096) 732-12-12, (073) 732-12-12 (безкоштовно).
Спершу намагаємось пробитися через спеціальний чат-бот контакт-центру, який працює у телеграмі. Та порозумітися зі ним нам не вдається, адже після заповнення даних бот вибивав помилку та пропонував спробувати ще раз.
Після кількох спроб набрали контакт-центр для зв’язку з «живим» оператором:
– Звертаюсь з наступним питанням. У нас за адресою Олександра Поля, 96а, попри систематичний вивіз сміття, залишаються великі купи непотребу поза баками. Їх ніхто не прибирає.
– Зрозуміла ваше питання. Це ви маєте на увазі сміття поряд з баками?
– Так.
– Добре, давайте з вами зафіксуємо, щоб прибрали сміття з майданчика. Вказуємо, що прохання налагодити вивіз сміття навколо баків», – говорить операторка контакт-центру.
Нашому зверненню дали номер та прийняли в роботу.
Минув день після звернення. Баки на проспекті Олександра Поля, 96А порожні, але сміття навколо них залишається. Так триває тиждень.
Лише 5 грудня отримуємо повідомлення на телефон, що наш запит опрацювали. Заходимо на сайт «Дніпро Контакт-Центр» за посиланням «hotline.dniprorada.gov.ua». Авторизуємось та шукаємо звернення №381522. У ньому описана наша проблема та виконавець заявки – «ТОВ ЕКОЛОГІЯ-Д». Пишуть, що сміття вивезено.
Їдемо перевірити та бачимо: непотріб на місці, його видно навіть під снігом.
9-10 грудня воно все ще залишається на місці – періодично навідуємо локацію. Зранку 11 грудня сюди приїхали комунальна вантажівка з будівельним краном та зібрали весь непотріб.
Це вже ввечері 11 грудня після всіх робіт.
А це ситуація зі сміттям на ранок 12 грудня.
Попри нестикування у повідомленнях та датах, на розвʼязання нашої проблеми пішло два тижні.
Локація № 2
Це проспект Богдана Хмельницького, 8а. Сміття тут менше. Втім, у рештках продуктів завелись щури. На стіні поряд – напис «Сміття не кидати».
Змінюємо тактику та цього разу звертаємось не на гарячу лінію міської ради, а до Громадської ради.
Громадська рада при Дніпровській міськраді – консультаційно-дорадчий орган для співпраці між владою та мешканцями міста. Наприкінці 2022 року почав роботу Штаб взаємодопомоги Громадської ради під керівництвом Геннадія Корбана, який, як йдеться на офіційних сторінках ради, особисто контролює роботу. До Громради можна звертатись з комунальними, транспортними, медичними проблемами.
Зв’язок через телеграм-канал korbanofficial, за контактними номерами з 9 до 17 години або через електронну пошту. Номери для звернень: (095) 816-39-11, (063) 681-61-82, (093) 261-31-35, (068) 683-28-48. Аби не гаяти час, залишили свій запит у коментарях до останнього посту в телеграмі та додатково написали лист на пошту: [email protected].
Через день, 28 листопада, у телеграм-каналі Геннадія Корбана, з’являється допис із заголовком «Інформація для мешканців Дніпра. Що зроблено протягом дня». У пункті «Сміття» перша адреса – наша, проспект Богдана Хмельницького, поруч з нею примітка – «виконано».
Того ж дня направились на перевірку.
У дворі темно – ввечері 28 листопада на Богдана Хмельницького якраз вимкнули світло. Сміттєві баки порожні, але сміття поряд – на місці. Хоча ми раніше робили запит на прибирання саме непотребу поза баками, ситуація залишилася без змін. Навіть ганчірка висить на стовбурі так само, як і напередодні. У темряві чутно щурячий писк.
Аби дізнатись, чому у телеграм-каналі Геннадія Корбана звітували про виконання нашого запиту, хоча насправді це не так, ми повторно написали на електронну пошту громадської ради – з докладним описом ситуації та згадкою про те, що на смітниках оселилися щури.
Через два дні отримуємо лист: «Проспект Богдана Хмельницького, 8-а, територію обстежать 5-6 грудня».
Ми періодично відвідуємо локацію. 9 грудня – сміття у баках немає, а ось довкола непотребу побільшало. Навалені купи стільців, крісел та ящиків
На ранок 11 грудня на проспекті Богдана Хмельницького, 8А – без змін.
14 грудня у телеграм-каналі Геннадія Корбана під заголовком «Інформація для мешканців Дніпра» знову з’являється повідомлення, що запит за нашою адресою виконали, а саме – прибрали територію після вивезення сміття.
На 18 грудня пересвідчились у тому, що на локації нічого не змінилось. Окрім цього, на дорозі лежав мертвий щур, яких став жертвою автомобіля.
Вкотре звертаємось на пошту громадської ради. На цей раз до нашого повідомлення прикріплюємо фотодокази та прописуємо, що сміття довкола так і не вивезли. Нам відповідають: «Світлина підтверджує вивіз сміття, яке знаходиться у баках». А щодо мотлоху навколо додають: «Великогабаритне сміття потребує іншої техніки для прибирання».
Продовжуємо обмін листами, в яких повторюємо, що просили позбутися саме несанкціонованого смітника поряд з баками. Додаємо скріншоти з телеграм-каналу Корбана про «виконання» запиту на прибирання території навколо і отримуємо відповідь, що наше звернення направили до відповідальних повторно.
Надвечір у той же день у телеграм-каналі Корбана у черговому звіті виконаних робіт – знову бачимо нашу адресу.
Врешті надвечір 22 грудня бачимо, що на території поза баками дійсно попрацювали. Сміття стало в рази менше. Вивезли великогабаритний мотлох та гілля біля гаражів. Залишається невелика купа брухту поряд з баками, розкидані коробки та поліетиленові пакети.
Ви просите прибрати гору сміття. Що відбувається після вашого звернення?
Про те, як обробляють звернення від дніпрян, нам розповіла заступниця директора департаменту екологічної політики міськради Ірина Козлова.
Кожен запит від містян перевіряють, тоді ж визначають термін вивезення сміття. Якщо питання не аварійне, то опрацьовують заявку до двох тижнів. У критичному випадку – запит передають відповідним службам негайно і роботи мають виконати швидше.
Як над зверненням працює контакт-центр міськради?
- Отримують інформацію;
- Перевіряють інформацію (самостійно або через перевізника);
- Одразу прибирають (якщо випадок не складний);
- Перевізник звітує про виконання департаменту екологічної політики;
- Департамент за необхідності виконує подвійний контроль (ще раз перевіряє локацію на виконання робіт);
- Надають відповідь заявнику.
Коли прибирання стає проблемою?
«Наприклад, містяни скаржаться, що сміття не вивозять систематично. З’ясовується, що на подвір’ї перегороджений проїзд або перекопано, або автомобіль стоїть тощо. За рахунок цього неможливо вивезти сміття одразу чи наступного дня», – говорить Ірина Козлова.
Через воєнний стан не вистачає ресурсів – як людських, так і технічних, говорить Ірина Козлова. Чимало працівників служб Дніпра призвали до ЗСУ, а також у комунальників є проблеми з запчастинами та фінансуванням.
«Кількість баків залежить від кількості мешканців, які прописані безпосередньо за адресою. Проблеми виникають, коли поряд розташовані будинки, що обслуговують інші компанії-перевізники. У таких випадках нерідко контейнери перевантажуються», – зазначає Ірина Козлова.
У департаменті говорять, що іноді перевізники навмисно намагаються зекономити на вивезенні сміття в будинках ОСББ. Через це ситуація погіршується.
«Заключають угоди не від кількості прописаних людей, а від періодичності вивезення. Тобто – поставте нам один бак і вивозьте його раз на тиждень», – додає фахівчиня.
У департаменті додають, що наразі на законодавчому рівні з цим питанням впоратись майже нереально. Періодично скликають спеціальні комісії, які разом із районними радами перевіряють дотримання норм поводження зі сміттям, обстежують території, надають приписи щодо усунення порушень. При необхідності можуть навіть накласти штрафи за неправильне зберігання або утилізацію відходів. Також залучають департамент самоорганізації населення та спілкуються з головами ОСББ.
Ірина Козлова розповіла про випадок, коли голова правління одного з міських ОСББ збирав гроші з мешканців для оплати вивезення сміття, але фактично люди просто скидали непотріб поряд. Сміття накопичувалось кілька місяців. Його не вивозили, адже гроші компанії-перевізнику не платив.
«Там завдали збитків до міського бюджету на півтора мільйони гривень. Відкрили кримінальну справу, але попри докази, її закрили», – додала Ірина Козлова.
Як вивозять габаритне сміття?
Листя, гілки, меблі чи будівельні залишки часто не вивозять зі стихійних сміттєзвалищ. Ірина Козлова пояснює, що проблема полягає в умовах угод з перевізниками, які не охоплюють такі типи сміття. Для зелених та будівельних відходів потрібні окремі ресурси та особлива організація збору і транспортування. Тому часто біля свого будинку можна зустріти купу гілок чи мішки з будматеріалами.
Щоб розв’язати проблеми зі стихійними сміттєзвалищами у Дніпрі, потрібно розробити юридичні механізми, які зобов’яжуть усіх працювати за чіткими правилами. У деяких випадках тарифи варто переглядати, щоб утилізувати не лише побутові відходи, а також великогабаритне та будівельне сміття.
«Сміття безкоштовним не буває і не буває мешканців, які не виробляють сміття. І за нього потрібно сплачувати на рівні», – підсумовує Ірина Козлова.
Навіщо звертатись до громадської ради, якщо є гаряча лінія?
У відповідь на інформаційний запит на міську раду нам розповіли, як працює громрада та чим вона відрізняється від гарячої лінії.
Заявки від містян передають комунальним підприємствам протягом доби. Термін виконання залежить від характеру робіт. Якщо мова йде про «складні» випадки, такі як ремонти доріг, вони потребують додаткового часу.
Заступник міського голови Дніпра Андрій Денисенко у відповідь на наші питання зазначає, що звернення до громради та до гарячої лінії міської ради періодично дублюються. Гаряча лінія працює як кол-центр, тоді як телеграм-канал громради – це про відкритий діалог із мешканцями, вони можуть залишати коментарі та отримувати публічні відповіді.
Над заявками мешканців працюють Дніпроводоканал, Теплоенерго, Міськсвітло, Міськзеленбуд, Міська аварійна служба, Жилсервіс-5 тощо. У разі необхідності залучають адміністрації районів.
А ось виконання робіт заявники мають контролювати самостійно. Відслідковувати процес можна через телеграм-канал. Якщо розв’язання питання потребує додаткового часу, то діалог із заявником триває, доки проблему не вирішать остаточно.
На останнє наше питання: «Чи є для містян різниця у звертанні з приводу своїх запитів до громради та на гарячу лінію міської ради?» нам відповіли, що відповідних досліджень не проводили. Тому куди саме звертатися для розв’язання комунальних проблем – вирішувати вам.