Думки

Чому молодь захоплюється Зінченком? Пояснює психолог


«Поведінка хлопця викликає захоплення у дітей, оскільки для них він герой», – пояснює психолог

В’ячеслав Зінченко залишається під вартою вже понад 2 тижнів, але інформаційний шум навколо вбивства Ірини Фаріон та затримання не затихає. У тіктоці вже є близько 800 відео, де діти та підлітки одягаються в одяг, у якому начебто був вбивця Фаріон, та признаються одне одному у злочині.

В інших відео підлітки називають Зінченка своїм кумиром, навіть створили свій хештег «#фаріофф»(Фаріон off).

Психолог Юрій Ірхін проаналізував поведінку його прихильників в короткому інтерв’ю:

«Це вік, якому притаманне наслідування зразків «героїчної» поведінки, але не дивлячись на всю жахливість злочину, провина цього хлопця не доведена. Поведінка викликає захоплення зі сторони його однолітків в зв’язку з тим, що тут спрацьовує механізм «підліткової солідарності». Саме тому його образ не злочин, зверніть увагу на те, що діти в тих відео не акцентують увагу на вбивстві. Вони копіюють образ «Героя». Герой – це людина, яка спромоглась на надзвичайний вчинок, це не представник сірої маси».

На думку Юрія, діти ідеалізують подібних «героїв», оскільки не бачать їх в повсякденному житті:

«Сам юнак являє собі образ Робін Гуда. Той також був злочинцем, але навколо нього був створений героїчний образ. Проблема нашого суспільства в тому, що у нас немає штучно створених героїв, якими можна захоплюватись, тому діти самі їх створюють».

А ось експерт з інформаційно-психологічних операцій іншої думки. Він бачить в цьому «руку» Кремля:

«Росіяни розуміють, що ІПСО працює на дітей, тому звісно що частина подібного контенту йде від них. Також не забуваймо, що тікток дуже зручний інструмент для поширення різних наративів, які вбивають в мізки людей потрібну інформацію».