Думки

Викиди та горілий кабель. Чому у Дніпрі так «пахне» зранку? Пояснює еколог

У своїй колонці Олексій Ангурець, експерт з екології та сталого розвитку міжнародної програми «Чисте повітря для України», також розповідає, яким застосунком користуватись, аби слідкувати за станом повітря у своєму районі, та чи можемо ми якось впливати на зменшення викидів. 

Звідки беруться ці запахи зранку?

Неприємні запахи, які ми відчуваємо вночі та вранці, мають два джерела походження. Перше – ймовірні викиди промислових підприємств. Діоксид сірки (SO₂) – забруднювач з характерним запахом, схожим на згорілий сірник чи кислий газ. Цей запах легко відчувається навіть у малих концентраціях і асоціюється саме із брудним повітря.

Одне із підприємств, що є джерелом забруднення, зокрема діоксидом сірки, – ПРАТ «ДМЗ» і його підрозділ Дніпрококс. ДМЗ випускає чавун, сталь і вироби з них. Масові скарги мешканців на забруднення вже призвели до втручання Міндовкілля та Державної екологічної інспекції України. Керівництво підприємства та контролюючі органи спільно шукають можливості для зниження екологічного навантаження.

Викиди та горілий кабель. Чому у Дніпрі так «пахне» зранку? Пояснює еколог

Друге джерело можливих неприємних запахів – спалювання кабелю. Таким чином з нього отримують метал, який потім здають. На запахи від спалювання кабелів скаржаться мешканці Чечелівського району та прилеглих до Центрального. Найпоширенішу пластмасову ізоляцію виготовляють із поліетилену або полівінілхлоридного пластикату (ПВХ). Спалювання ПВХ супроводжується утворенням токсичних газів і диму. Під час горіння виділяються речовини, зокрема:

  • хлористий водень (HCl);
  • фосген (COCl₂);
  • діоксини;
  • бензол;
  • формальдегіди.

Всі ці речовини негативно впливають на здоров’я людей при вдиханні.

Чому зараз так багато скарг на якість повітря у Дніпрі?

Загалом для Дніпра проблема забруднення атмосферного повітря є традиційною, особливо в літній та осінній періоди. Сезонність повʼязана з погодними умовами: у теплу пору частіше відсутній вітер та спекотно. Деякі забруднювачі, такі як приземний озон, утворюються під дією сонячних променів, тобто виникають більшою мірою влітку. 

Нині екологічний контроль ослаблений або відсутній (із зрозумілих причин), тому робота підприємств створює умови для тимчасового збільшення забруднення повітря. Водночас об’єктивно говорити про стан забруднення можна лише на основі даних систем моніторингу. Обласна система протягом двох років не працювала через відсутність фінансування і тільки зараз починає відновлюватися завдяки грантовій підтримці чеських партнерів.

Однак існує громадський моніторинг, який дозволяє у реальному часі отримувати дані про стан повітря. Найбільшою мережею моніторингу в Україні наразі є Ecocity, яка надає інформацію зі станцій, встановлених небайдужими громадянами по всій країні. Ознайомитися з мережею Ecocity можна за посиланням. Дані також доступні на сайті програми «Чисте повітря для України» у розділі новин

Чи перевіряють зараз підприємства на дотримання екологічних норм?

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 було припинено планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) на період воєнного стану. Водночас позапланові перевірки дозволені в окремих сферах, якщо є загроза, що несе значний негативний вплив на життя, здоров’я людей чи стан довкілля.

Наприклад, Державна екологічна інспекція вже перевіряла ПРАТ «ДМЗ» після початку повномасштабного вторгнення. Керівництво заводу отримало припис, згідно з яким підприємство зобов’язали:

  • дотримуватися умов дозволу на викиди;
  • уникати суттєвих незручностей за межами об’єкта;
  • вжити заходів для зменшення обсягів викидів.

Чи є під час повномасштабної війни інструменти впливу для зменшення викидів?

Найважливішим інструментом впливу є громадська ініціатива. Звернення до компетентних органів та розголос проблеми є дієвими важелями навіть під час війни. Перевірки ПРАТ «ДМЗ» і втручання Міндовкілля підтверджують це.

Звертатись потрібно до екологічної інспекції, органів місцевого самоврядування та державної адміністрації. Останні не є відповідальними на пряму, але є владою, яка повинна розуміти ситуацію на місці та має повноваження піднімати питання, що турбують громаду. 

Швидкість привернення уваги з боку Міндовкілля залежить від резонансності питання: чим більше скарг та інформаційного висвітлення, тим скоріше і значніше буде реакція.

Матеріали, надруковані в розділі «Думки», можуть не збігатись із переконаннями редакції медіа «Місто і річка». Ця рубрика існує, аби публікувати різні голоси Дніпра.